Koordinaatide võrgustik kaardil
Moderaatorid: hulkur, Moderators
Koordinaatide võrgustik kaardil
Häbi tunnistada, kuid vahel ei suuda oma metsas ja lähikonnas ilma GPS-ta oma asukohta täpselt tuvastada. Saati siis veel võõras kohas. Kuna rüperaali kaasaskandmine pole alati mõtekas ja võimalik, siis on alternatiiviks maaameti lehelt väljatrükk.
Senini oleme saanud asja tehtud prinditud fotole ja numeratsiooniga ruudustikule rajaneva kaheinimese süsteemiga. Asja puudus on see, et kohta/koordinaate ütlev isik peab arvuti taga istuma.
Vajaks nõu, kuidas saaks maaameti kaardi ( kasvõi Regio vms ) väljatrükile peale koordinaatide teljestikku kõige lihtsamal moel.
Mõne vaevaga suudaks selle exelis või wordis ka pikapeale ise valmis nokerdada, kuid on ehk juba mõni valmis ja töötav idee või nipp.
Ehk on kellegil teiselgi antud asjast kasu.
Senini oleme saanud asja tehtud prinditud fotole ja numeratsiooniga ruudustikule rajaneva kaheinimese süsteemiga. Asja puudus on see, et kohta/koordinaate ütlev isik peab arvuti taga istuma.
Vajaks nõu, kuidas saaks maaameti kaardi ( kasvõi Regio vms ) väljatrükile peale koordinaatide teljestikku kõige lihtsamal moel.
Mõne vaevaga suudaks selle exelis või wordis ka pikapeale ise valmis nokerdada, kuid on ehk juba mõni valmis ja töötav idee või nipp.
Ehk on kellegil teiselgi antud asjast kasu.
- hulkur
- been there, done that
- Postitusi: 1552
- Liitunud: E Okt 25, 2004 4:39 pm
- Asukoht: N59:38:21 E25:30:32
- Kontakt:
Piiripunktide mahamärkimiseks on Sul ikkagi vaja pöörduda mõne prof. maamõõtja poole, kellel on TÄPSED GPS-id. Ka kõige täpsema laiatarbe GPS seadme viga on ikkagi +/- 10 m ja mulle küll ei meeldiks kui naaber oma ülišefi uue käsi GPS-iga piiri 5-6 meetrit minu poole nihutab ja metsa sihi sisse lõikab...
Nii hull see asi siiski pole...hulkur kirjutas:Piiripunktide mahamärkimiseks on Sul ikkagi vaja pöörduda mõne prof. maamõõtja poole, kellel on TÄPSED GPS-id. Ka kõige täpsema laiatarbe GPS seadme viga on ikkagi +/- 10 m ja mulle küll ei meeldiks kui naaber oma ülišefi uue käsi GPS-iga piiri 5-6 meetrit minu poole nihutab ja metsa sihi sisse lõikab...
Jätad oma šefi või vähem šefi GPS-i umbes tunniks-paariks oletatava piiripunkti peale ja täpsus on üsna kindlalt 1m või isegi vähema kandis.
Kogemuste järgi on minu keskmiselt šefi GPS-iga täpsus 2-3m kandis (eeldusel et nähtavaid satte on 9 või rohkem), kui ei keskmista vähemalt 100-nt lugemit.
Ise olen kadunud piiripunktide puhul kasutanud taktikat, et lasen GPS-il asukoha arvutada vähemalt 200 keskmistatud punkti järgi ja tavaliselt esimest punkti sellel hetkel kontrollinud mõne kindelpunkti pealt. Üsna kindlalt julgen väita, et selliselt on saavutatud täpsuse tulem sinna 1-2 m kanti, mis peaks olema suhteliselt talutav.
Selge see, et maamõõtmiseks suvaline käsi GPS ei sobi, aga selleks et võpsikusse kasvanud piiritorusid otsida on ta igati tegija riistapuu.
Lisaks ei saa naaber kuidagi sinu metsa sihti lõigata, sest hoolsa maa ja metsaomanikuna oled sa oma piirisihi kenasti võsast puhastanud ja piirikivid (torud) märkinud.
1 Hobujõud
Piiripunktid olemas vanade hääde piirikivide näol ja mööda piire jookseb roostest puretud okastraat. Nii et kui siht kord käes, siis pole enam hullu.
Küll aga rabas kuhu ka ei vaata on samasugune maastik ja siis oleks hes teada , kasvõi mõnekümne meetri täpsuses, kuhu minema peab.
On küll kõik piiripunktid ja mõned kohad veel GPS sisse laetud, kuid kaart koordinaatidega oleks hea. Vahest tahaks kodust ka kaugemale minna ja seal pole punkte ees. Naabrid aga muidu mõnusad, kes rabab küttepuid, kes virutab kiviaiast kive.
Küll aga rabas kuhu ka ei vaata on samasugune maastik ja siis oleks hes teada , kasvõi mõnekümne meetri täpsuses, kuhu minema peab.
On küll kõik piiripunktid ja mõned kohad veel GPS sisse laetud, kuid kaart koordinaatidega oleks hea. Vahest tahaks kodust ka kaugemale minna ja seal pole punkte ees. Naabrid aga muidu mõnusad, kes rabab küttepuid, kes virutab kiviaiast kive.
OT
GPS-u täpsus kasvas mõni aasta tagasi lausa nõiaväel, kui mikid otsustasid signaalist segaja välja lülitada... paarikümnest kuni sajast meetrisest (segaja tekitas "juhusliku" suurusega ebatäpsust) meetri-kahe peale. Talvel saab elussöödaunnad julgelt ööseks sisse panna, ka poolemeetrine lumi hommikuks ei takista leidmist ....
GPS-u täpsus kasvas mõni aasta tagasi lausa nõiaväel, kui mikid otsustasid signaalist segaja välja lülitada... paarikümnest kuni sajast meetrisest (segaja tekitas "juhusliku" suurusega ebatäpsust) meetri-kahe peale. Talvel saab elussöödaunnad julgelt ööseks sisse panna, ka poolemeetrine lumi hommikuks ei takista leidmist ....
- hulkur
- been there, done that
- Postitusi: 1552
- Liitunud: E Okt 25, 2004 4:39 pm
- Asukoht: N59:38:21 E25:30:32
- Kontakt:
see on seitse aastat vana uudis. Nimelt segamine lõpetati juba 2000. aastal. Lihtsalt käsiseadmed on oluliselt täpsemaks läinud.Paheero kirjutas:OT
GPS-u täpsus kasvas mõni aasta tagasi lausa nõiaväel, kui mikid otsustasid signaalist segaja välja lülitada... paarikümnest kuni sajast meetrisest (segaja tekitas "juhusliku" suurusega ebatäpsust) meetri-kahe peale. Talvel saab elussöödaunnad julgelt ööseks sisse panna, ka poolemeetrine lumi hommikuks ei takista leidmist ....
Ruudustikuga peaksid olema NL sõjaväe kaardid. Mataap muidugi vähe suur.
Sihtide ja piiride määramisel on abiks OziExplorer. Maaameti kaartidele joonista oma metsa/maa sihid peale ning impordi Ozi´sse. Või sisesta nurkage koorginaadid nig Ozi joonistab ise piirjooned mida mõõda gepsu abil sihti lõigata või märkida.
Sihtide ja piiride määramisel on abiks OziExplorer. Maaameti kaartidele joonista oma metsa/maa sihid peale ning impordi Ozi´sse. Või sisesta nurkage koorginaadid nig Ozi joonistab ise piirjooned mida mõõda gepsu abil sihti lõigata või märkida.
Kaardi saab osta (ka eesti sõjaväes kasutusel) männiku tiirus asuvast Armamendi poest. Kuna vaja oli ainult ühe teatud maatüki kohta, siis läheb see lõbu maksma ca 100 eek, kui mu mälu mind ei peta . Antud kaardid on mõõdus 1:50 000-le, saab hakkama küll, lisaks oleks vaja veel hea kompass, kus peal 50 000 mõõtkava reeglina on ka 25 000 mõõtkava (Suunto ca 500 eek).
Mis kepsudesse puutub siis tõin oma esimese 99 mikide maalt ja jooksin võistlusel 1m täpsusega (seda mingi 3-4 satiga)punkti sisse aga paksus metsas oi suht mõttetu.
Mis kepsudesse puutub siis tõin oma esimese 99 mikide maalt ja jooksin võistlusel 1m täpsusega (seda mingi 3-4 satiga)punkti sisse aga paksus metsas oi suht mõttetu.