Eesti elektriturg avaneb ...

Postid, mis kuhugi mujale ei sobi.

Moderaator: Moderators

linnuke
Fitting 44"
Postitusi: 416
Liitunud: P Veebr 05, 2012 8:36 pm

Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas linnuke »

Teema küll uus aga sugugi mitte huvitav ,ega põnev,pigem suur peavalu.Härrased,millised on Teie valikud.Mind isiklikult huvitax tavaline Tallinna paneelmaja variant.Pakkujaid on ju nagu kirjuid koeri,võta üx ja viska teist.Mida asjast arvate.
PS.rohkem küll OT. teema ,aga ikkagi :?: :evil:
Kasutaja avatar
Landy
Typo Master 2.1
Postitusi: 17319
Liitunud: L Veebr 22, 2003 4:07 pm
Asukoht: Tallinn, 5 minuti kaugusel offroadist.
Kontakt:

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas Landy »

Mina jään esialgu üldteenuse juurde, sest tarbimine tagasihoidlik ja vaatan mida talv toob.
Väiketrabija jaoks, kes elektriga ei küta või kanepit ei kasvata, pole suurt vahet. Aasta lõikes ilmselt hinnaerinevus loetud eurode piires.
Järgmine aasta pidavat iga kuu tagant müüjat vahetada saama.
-----------------------------------------------------------------
Lets talk about LAND ROVER's
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud aastast 1996, off-road spordis aastast 2003!
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
linnuke
Fitting 44"
Postitusi: 416
Liitunud: P Veebr 05, 2012 8:36 pm

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas linnuke »

Ongi tegu natuke Saatuse vimkadega.Plaanin Jeebule peale panna eelsoojendid,kalli raha eest,samas targad ennustavad seapõrnade pealt musta talve.mõtle mida tahad kohe.Kuhu olex ikka targem maksta :?: :cry: :cry:
Kasutaja avatar
TiitR
I live off from the mud
Postitusi: 5765
Liitunud: P Mai 18, 2008 8:00 pm
Asukoht: Tartumaa + Ida-Virumaa

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas TiitR »

Minule näiteks helistas EE-st mingi memm ja kukkus kohe lepingut peale suruma, samas minu küsimuse peale talle, et kuna tarbitud elektrienergia on vaid ca. 1/3 kogu elektriarvest ja huvitab pigem pakkuja võrguteenuse tasu, mis moodustab arvest siis ca. 2/3, siis sellepeale vastas memm, et ei seda summat ei oska tema küll öelda - no millest me räägime üldse? Samas Electrum tegi pakkumise viisakalt meilile ja puhtalt elektrienergia hind erines nende kasuks (öösiti) 10 eeki kw/h. pealt...võrguteenuse hinda polnud temalgi. Teisi pakkumisi pole jõudnud üldse uurida. Natsa on veel aega, aga tegelema hakkan tõsisemalt järgmine nädal.
Kasutaja avatar
Movistar
Teel kaaluta olekusse
Postitusi: 4423
Liitunud: L Dets 30, 2006 2:05 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas Movistar »

TiitR kirjutas:Samas Electrum tegi pakkumise viisakalt meilile ja puhtalt elektrienergia hind erines nende kasuks (öösiti) 10 eeki kw/h.
Mismoodi saab elekter olla 10 eeki kw/ tunni pealt odavam ?
Mul maksab elekter (päevatariif) 0,0379 €/kWh ehk 0,593 eeki kwh
Sul on ikka rämedalt ülemakstud siis.
HM Racing Team
Kasutaja avatar
TiitR
I live off from the mud
Postitusi: 5765
Liitunud: P Mai 18, 2008 8:00 pm
Asukoht: Tartumaa + Ida-Virumaa

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas TiitR »

Movistar kirjutas:
TiitR kirjutas:Samas Electrum tegi pakkumise viisakalt meilile ja puhtalt elektrienergia hind erines nende kasuks (öösiti) 10 eeki kw/h.
Mismoodi saab elekter olla 10 eeki kw/ tunni pealt odavam ?
Mul maksab elekter (päevatariif) 0,0379 €/kWh ehk 0,593 eeki kwh
Sul on ikka rämedalt ülemakstud siis.
Sry tõesti, panin ühikuga puusse. Nimelt vahe 10 (krooni)senti siiski....eks õhtune aeg teeb oma :oops:
Aga kui juba numbrid välja tõid, siis minule pakkumised hetkel:
EE Päev: 0,0622€ kw/h; Öö: 0,0478€ kw/h
Electrum Päev: 0,0604€ kw/h; Öö: 0,0415€ kw/h.
linnuke
Fitting 44"
Postitusi: 416
Liitunud: P Veebr 05, 2012 8:36 pm

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas linnuke »

Tore,et 4x4 mehed on huvitatud ka nö.ilmalikest asjadest.Pakkujaid on aga 10,pean silmas neid,mis on laekunud EE infolehes.Mis on aga hea talule ,eramule :?: jne.Ehk huvitab teisigi.Niikuinii on :floff ,tuleb leida kompromiss.
Kasutaja avatar
Maaks
Rock Crawler
Postitusi: 978
Liitunud: P Okt 05, 2008 10:37 am
Asukoht: Tallinn, Ida-Virumaa

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas Maaks »

Elektripakkujate pakettide ja hindade võrdlus:
http://www.energiaturg.ee/
https://minuelekter.ee/calc/
http://www.elektrihind.ee/
enda tarbimist saab sealt vaadata, või EE iseteenindusest
http://andmeladu.elering.ee/consumer/home
Minu eelistus kuulus EE börsihinnaga paketile, kui kedagi huvitab :-)
Kuna see tähtajatu, siis võib 2-3-e kuu möödudes uue valida, kui vahed püsihinnaga pakettidega märkimisväärsed tulevad.
Patarei
Rookie
Postitusi: 18
Liitunud: T Okt 28, 2008 2:13 pm

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas Patarei »

Kas keegi on uurinud, kuidas töötab börsihind. Ma mõtlen, et kas seal on arvestustäpsus 1 h või 1 päev. kuidas nad kindlaks teevad, palju ma kasutan elektrit 1 h jooksul või siis 1 päeva jooksul?
Lasin saata pool aastat EE prognoos arveid ja nüüd vaatasin, ohoo, tuleb aastalõpus lisaks maksta ~2000 kw... Ehk siis, mis see börsihind tähendab ja kuidas nad kalkuleerivad, kuna kui palju kasutan? Ideaalis oleks ju nii, et arvesti mõõdab 1h täpsusega ja vastavalt sellele üritan kujundada oma tarbimist.
Kui mul on ainult 1 tariifne mõõdik, kas saangi üldse börsipaketti võtta?

Lisaks jääb kogu tralli juures arusaamatuks, palju mulle hakkab lõpuks elekter maksma? see arv, et kui jagan oma arve € kulutatud energia hulgaga... Minuarust on see pakkumiste virr-varr sama segane, kui bensiinijaamades hakkaksid tablood näitama mingit rotterdami vms börsihinda. ja siis hiljem peaksin ise juurde arvutama mingid transpordikulud ja maksud jne jne.....

Ja veel, kas ma saan õigesti aru, et EE on võrgukaod 2,5 %. Kas ma arvutan valesti või tõesti ongineed kaod nii suured....
tanel
Rock Crawler
Postitusi: 961
Liitunud: K Mär 29, 2006 11:23 am
Asukoht: Tallinn

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas tanel »

Võta asja terve talupojamõistusega.
1) kui sa maksad elektri eest alla turuhinna, ei ole sinu elektrimüüjal pikka pidu üldiselt. Osanikud seda ettevõtet doteerida ilmselt ei kavatse.
2) kui sa ei maksa alla turuhinna - ... ? Milleks siis üldse valida?
See on u. nagu laenuintresside fikseerimine, südamerahu ja hirmutamise teema rohkem. Väike vahe on, kodulaenud väga ilmselt ei ole panga ainus tegevusharu ja tuluallikas, elektrimüüja on ilmselt suhteliselt nišiettevõte.

Teemast kõrvale, aga eriti on selle elektritralli juures mulle meeldinud jutt, et kui hakkame rohelist elektrit tootma, saab palju odavamalt tegelikult, ELEKTRI HIND LÄHEB ALLA!!! (http://www.e24.ee/949440/rohelised-tood ... eparkides/)
Ja sinna otsa loed (täiesti mõistlikku ja arusaadavat) artiklit, et avatud turul tuleb turuhinda maksta, ei saa paja ühes nurgas paksemat suppi keeta. (http://uudised.err.ee/index.php?06264199)
Vahel on lehti lugedes tunne, et idioodiks peetakse. Päris tihti on selline tunne tegelt.


Tanel, jääb esialgu üldteenuse juurde. Paketti valida jõuab alati.
tegime pulli, aitab
MeelisV
Fitting 38"
Postitusi: 395
Liitunud: R Okt 19, 2007 12:14 pm

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas MeelisV »

võrguteenust pakub võrguettevõte - elektrit müüb tootja/vahendaja
võrguteenuse pakkujat sa vahetada ei saa ja nende hind on konkreetne ja kinnitatud konkurentsiametis
seega valime me praegu elektri müüjat ja seda hinda mis moodustab arvest väiketarbijal just ainult 1/3
ülejäänud ehk võrguteenuse tasu ja elektriaktsiis jms. lisad jäävad valikust ehk muutustest välja.
tavalise korteri/maja vms. kus tarbimine on väike paar/mõni tuhat kwh aastas pole vahet millise pakkuja valid
kui valikuks on muutuva hinnaga ehk nn. börsihinna paketit
sest nende hinna erinevus on ju olematu ehk börsi hind + 0,22...0,29 senti
seega vahe erinevate pakkujate vahel on 0,07 senti iga kwh kohta
tarbimise juures 2000kwh teeb see 1,4 eur aastas
tarbimise juures 5000 kwh teeb see 3,5 eur aastas
seega pole ju vahet millise muutuva hinaga paketi sa valid

fikseeritud hinnaga on natuke teistmoodi aga siiski üldiselt on sama seis - vahet ei ole.

see on asi mida mina olen hetkel aru saanud - on see õige või vale ei tea hetkel
aga ise oma väikese tarbimisega ~3000...3500 kwh lähen muutuva börsihinna peale ja ei tee fikseeritud lepingut
arvan, et elan üle selle hinnamuutuse mis võib tulla börsil ja kodune eelarve kannatab selle kõikumise ära.
päris tegemata ei tasu kah jätta ehk "üldteenus", saab kallima arve lihtsalt kui muutuva börsihinnga ?
margus61
Zootramm
Postitusi: 717
Liitunud: N Okt 19, 2006 12:02 pm
Asukoht: Tallinn-Nõmme & Noarootsi

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas margus61 »

Kasutaja avatar
Maaks
Rock Crawler
Postitusi: 978
Liitunud: P Okt 05, 2008 10:37 am
Asukoht: Tallinn, Ida-Virumaa

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas Maaks »

Patarei kirjutas:Kas keegi on uurinud, kuidas töötab börsihind. Ma mõtlen, et kas seal on arvestustäpsus 1 h või 1 päev. kuidas nad kindlaks teevad, palju ma kasutan elektrit 1 h jooksul või siis 1 päeva jooksul?
Börsi hinda arvutatakse tunni täpsusega ja sina maksad kuu kaalutud keskmise järgi.
Patarei
Rookie
Postitusi: 18
Liitunud: T Okt 28, 2008 2:13 pm

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas Patarei »

Meelisele:

Jah, saan aru, et elektri hind on 1/3 arvest. Kuid ma ei tee ju lepinkut eleringiga ega teab mis ettevõtetega veel. Lõpuks saadab ju arve mulle EE või mõni teine ettevõte, kes siis ikka paneb kõik kulud arvele....
Lennunduses on see jama lõpetatud. Ka seal üritati propageerida süsteemi, et näe, meie pilet saksamaale maksab ainult 25 €, aga siia lisandub lennujaamamaks ja pagasimaks ja kütusemaks ja piloodimaks jne jne. See lõpetati ära, sest inimesed ei saanud aru, mida ja kui palju nad siis lõpuks maksavad.
Sama on praegu, 99 % inimestest pole aimugi, palju on ülekande tasud. inimesed teavad, et arvest ~1/3 on elekter ja 2/3 on ülekandetasud ja maksud.
Ütlen ausalt, pole ma juhm ega midagi, aga kui ma tuhnisin 2 õhtut nendes pakketides ja üritasin selgust saada, siis täna olen ikka sama tark kui varem.
Kui teen lepingu 24 kuuks, siis elekter kallineb mulle 90%. Lisaks, kui võtan paketi "tavaline elekter", kas siis arvele ei lisata enam taastuvenergia tasu, sest neil on olemas ka mingi roheline pakett?

Ja veel, kas keegi oskab öelda, kuidas saab tulla meile odav põhjamaa elekter, kui praegu müüme elektrit rohkem kui ostame...
MeelisV
Fitting 38"
Postitusi: 395
Liitunud: R Okt 19, 2007 12:14 pm

Re: Eesti elektriturg avaneb ...

Postitus Postitas MeelisV »

jah lepingu teed mingi ettevõttega kes müüb sulle ainult elektrit
minule saadab ka praegu arve EE aga selle arve peal olev osa nimega võrguteenuse tasu läheb Elektrilevile ehk EE vahendab selle neile.
mina sain aru, et tulevikus on sinu arve kaks lahutamatut osa aktsiis ja võrguteenuse tasu ja selle kolmanda osa saad siis valida ja seda otsustada ehk need esimesed komponendid ei muutu.
Võrguettevõtja kes sulle arvele kirjutab võrguteenuse tasu (elektrimüüja vahenduse) sa muuta ei saa v.a. juhul kui kolid teise ettevõtte teeninduspiirkonda.
Vasta

Mine “Ajaviide ja muidu huvitav jutt”