IPE või HEB või HEA tala?

Kuidas ehitada, sisustada ja parendada garaaži.

Moderaator: Moderators

MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas MustVälk »

Tere

Tean kust osta, aga ma loll ei suuda välja arvutada kui suure profiili mõõduga või kas üldse on mõtet sellega jamada arvestades mis sinna alla või peale tuleb.
Ehk siis jutt selline. Projekteerija (mitte insener) on arvanud, et mul garaazil võiks olla kaks tükki 3,5 meetrit pikad aknad. Otstes 600mm ja keskel 600mm pikad fibo postid (seinad).
Ehk siis sein 8,8 meetrit pikk. Katus sellel garaazil 9x4 meetrit. Ehk siis kas mõni nendest profiilidest päästaks seda katuse läbi vajumist selliste akende kohal? Või ma ikkagi mäletan õigesti ja mis iganes profiil alla 200 kõrgusega paindub niisamagi läbi ja lisa tugedeta akende kohal ei pääse? Üle 140 profiili ma sinna ka väga ei mahutaks ilma, et olemas olevat projekti ei peaks muutma ja seda projekti ma ei taha ma muuta ka.

Ärge päris näkku lööge. Ma tean ise ka, et tegelen kellegi idiootsuse päästmisega! :D
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
Kasutaja avatar
totu
I live off from the mud
Postitusi: 2862
Liitunud: N Sept 06, 2007 8:26 pm
Asukoht: Kallavere, kui just ära ei ole.

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas totu »

Talupoja tarkusest pakuks 2 varianti:
Klaasplokid (Garaazi ei ole hädapärast vaadet vaja ja valguse laheb sisse, hoiab ka kurikaelad paremini eemal) või
kandvad akna lengid (saab teha/tellida terassõrestikud, ja nt. tsingist läbi lasta, hea kui 2tk. per aken ja soojustus vahele).
Sellise profiili kõrgusega ja -pikkusega asja vist jäigaks ei saa, kui just eelpingestatud betoonpaneele ei kasuta.
Tehtud, mõeldud.
MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas MustVälk »

totu kirjutas:
T Apr 27, 2021 8:23 am
Talupoja tarkusest pakuks 2 varianti:
Klaasplokid (Garaazi ei ole hädapärast vaadet vaja ja valguse laheb sisse, hoiab ka kurikaelad paremini eemal) või
kandvad akna lengid (saab teha/tellida terassõrestikud, ja nt. tsingist läbi lasta, hea kui 2tk. per aken ja soojustus vahele).
Sellise profiili kõrgusega ja -pikkusega asja vist jäigaks ei saa, kui just eelpingestatud betoonpaneele ei kasuta.
Kahjuks ei sobi ükski nendest, sest mõned idioodid on juba sellise projekti ilma inseneri teaduseta läbi lasknud mida ma muuta niisama ei saa. Heal juhul pigistavad silma kinni kui panen madalamad aknad ja teras tala akende kohale ja teen krohvi raamistuse natuke kenama variandina. :)
Mu talupoja mõistus ütleb ka, et aknaid sinna ei ole vaja. Või siis vähemalt ei ole nii suuri aknaid vaja. Hetkel on seal terve akna auk täis 500 roovitusega püstprusse millele see katuse serv toetab avas. Aga esimene mõte oli nii jätkatagi. Et vaadet niikui nii ei ole, ega tule ja prussid võivad akna taga edasigi olla. :)
Aga kuna hetkel 50x100 prussidest lae talad juba läbi vajunud ja projektis vähemalt 50x200 prussid ettenähtud. Siis tuleb katus niiehknaa lahti ja mõtlesin siis kui juba siis teeks vähemalt niipalju korralikult, et saaks katuse toetada korralikuma tala peale.
Kui oleks vaid kuskil lihtsalt kirjas kuipalju raskust võib 4 meetrise tala keskele veel panna, enne kui läbi paindub. Aga sellist lihtsat tabelit ei leia nii kergelt. :D
Aga mõte liigub juba silma järgi, et 120 hea tala ja akna keskele mõni 6mm seinaga nelikant toru.

Vaatasin huvi pärast ringi tööl ja 2,5 tõstevõimega telfer sõidab meil kahe 160x160 hea tala peal. Parimal juhul 2000 pluss tõstetav 2000 kilo suudab jube vähe seda kahte tala läbi vajutada.
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
olli
Fitting 38"
Postitusi: 237
Liitunud: N Juul 07, 2011 11:59 pm

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas olli »

Ehk tasuks ikkagi konstruktori poole pöörduda. Ma arvan et see ühe tala arvestamine ei lähe kuigi kulukaks võrdluses hilisemate probleemidega. Oskab kohe katuse raskuse jms sinna sisse rehkendada. Ise eeldaks üldsegi raudbetoontala, aga see eeldab rohkem kõrgust (konstuktor oskab jällegi öelda täpsemalt). Äkki oleks variant akende ava madalamale tuua? Nii et akna kõrgus jääks sama, mis projektis ette nähtud, aga lihtsalt natuke madalamale. Ja tänu sellele siis sillusele rohkem ruumi.
Kasutaja avatar
totu
I live off from the mud
Postitusi: 2862
Liitunud: N Sept 06, 2007 8:26 pm
Asukoht: Kallavere, kui just ära ei ole.

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas totu »

Klaasplokkidest aknas ehk?
150 tala peab katuse vastu, ilmselt ka lume ja tuule (katuse enda kaal on paarkümmend protsenti kogu koormusest) aga vetrub piisavalt käbi, et aknalenge ja -raame lõhkuda. Raudbetoon oleks palju jäigem.
Tehtud, mõeldud.
MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas MustVälk »

totu kirjutas:
T Apr 27, 2021 8:12 pm
Klaasplokkidest aknas ehk?
150 tala peab katuse vastu, ilmselt ka lume ja tuule (katuse enda kaal on paarkümmend protsenti kogu koormusest) aga vetrub piisavalt käbi, et aknalenge ja -raame lõhkuda. Raudbetoon oleks palju jäigem.
Klaas plokkidest ei saa. Miljöö alas, aga väheväärtuslik maja. Ettenähtud maja välisilme sidumiseks põhimajaga samasugused klaas aknad. Lihtsalt üleliia suured aknad. :D Ehitaja ütles, et silluse allapoole toomine ja krohvraamistuse teistmoodi tegemine ei tohiks kedagi segada. Ja kui kedagi segab siis ma teen eelnevalt palju pilte milline on olukord hektel ja kui palju on juba katuse 50x100 sarikad ning 50x100 sillused läbi vajunud! Projekteeriast saan ka aru kuna ehituseprojekt tehti valmisolevast asjast ilma ehitus ekspertiisita. :D Sellegi eest oleks võinud mõnda kohta ikkagi projekti tellija kriitilise pilguga vaadata, aga järelikult ei osanud ka tellija selle peale mõelda. :(
Projekt on kinnitatud ja ehitus luba isegi linna poolt olemas sellele. Tagant järgi kellegi ehituse seadustamine ei peagi vist olema kerge mõnikord. :D
Aga hetkel fasaadi tööd lõpetamata ja katus läheb ümber tegemisele, siis võiks niigipalju korralikult ära teha, et rohkem sellepärast ei pea muretsema juhul kui 20 tonni märga lund katusele peaks tekkima. :)
olli kirjutas:
T Apr 27, 2021 11:35 am
Ehk tasuks ikkagi konstruktori poole pöörduda. Ma arvan et see ühe tala arvestamine ei lähe kuigi kulukaks võrdluses hilisemate probleemidega. Oskab kohe katuse raskuse jms sinna sisse rehkendada. Ise eeldaks üldsegi raudbetoontala, aga see eeldab rohkem kõrgust (konstuktor oskab jällegi öelda täpsemalt). Äkki oleks variant akende ava madalamale tuua? Nii et akna kõrgus jääks sama, mis projektis ette nähtud, aga lihtsalt natuke madalamale. Ja tänu sellele siis sillusele rohkem ruumi.
Tegin mingid arvutused tööjuures konstruktoriga ära. Nagu totule vastan siis ka siia. Et parem jah teha korralikult ja tuua sillus allapoole. Akna keskele lisatoru HEB tala nendest kõige tugevam ja kõige kompaktsem. Katus langeb siis 50 mm võrra ühest servast. Lisaks teeme ehitajaga akna avad lühemaks 3 meetri peale ja keskmine post läheb suuremaks.
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
GC
Rock Crawler
Postitusi: 543
Liitunud: T Nov 16, 2004 4:02 pm
Asukoht: keskel

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas GC »

Miks ei või akna ava 2-ks jagada, vahele 50x100 või 60x120 post!?
Siis on juba 140 talast maa ja ilm... 2 akna asemel on küll 4 akent, aga kes aru saab!?
gaz fs 1
MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas MustVälk »

GC kirjutas:
K Apr 28, 2021 5:59 pm
Miks ei või akna ava 2-ks jagada, vahele 50x100 või 60x120 post!?
Siis on juba 140 talast maa ja ilm... 2 akna asemel on küll 4 akent, aga kes aru saab!?
Sest et ma võibolla muretsen liigapalju ja projektist ei taha/julge liiga kaugele triivida. :)
Kasutus lubasid taodeldes võib palju asju kellelegi lihtsalt niisama mitte väga meeldida!
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas MustVälk »

Kuna ehitusluba aegus (loe: ma ega ka eelmine omanik ei olnud piisavalt targad, et ehitus alustus teatist teha), siis läks projekt uuesti muutmisele.
Ausalt minule ega naabrile see projekt ei meeldinud ja seal oli palju asju vaja muuta.
Olgugi, et oli eelprojekt, aga isegi seal peavad asjad olema väga täpselt paigas kuna peale valmis ehitust ei ole kindel kas saad kasutus loa.

Garaaz nimetati projektis garaaziks ja kuna ei ole eluruum, siis võib seal olla niiväike aken kui ma ise heaks arvan.
Uus projekteerija joonistas 4 väiksemat akent. Võrdsed postid akende vahele ja jättis akende peale fibo silluse jaoks ruumi.
Lisaks garaazi uksele joonistas ka korraliku silluse, mille peab betoonist kohapeal valama. Ukseava ikkagi 3 meetrit lai. :)
Või keegi oskab öelda kas ma leiaks valmis 4 meetrit betoon tala kuskil?
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
v6sa
I live off from the mud
Postitusi: 2429
Liitunud: R Aug 19, 2005 4:31 pm
Asukoht: Harjumaa lõunapiir

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas v6sa »

Kuldne Börs?

Ohutum on panna uus.

Näiteks: http://betoontooted.ee/sillus/
Krusa, Potsu, Krooks, GLK, Frontu ja hübriidruss veavad enamasti kõigi ratastega. Üldiselt olen rahul...
Kasutaja avatar
Kalill
Rock Crawler
Postitusi: 535
Liitunud: P Jaan 09, 2011 9:04 pm

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas Kalill »

VMT betoon, Viljandis teevad mõõdu järgi.
MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas MustVälk »

v6sa kirjutas:
N Dets 16, 2021 9:40 am
Kuldne Börs?

Ohutum on panna uus.

Näiteks: http://betoontooted.ee/sillus/
Ohutum on panna uus või valada kohapeal. Kohapeal valu oleks kõige odavam. :)
Eks näis kui projekt heaks kiidetakse, et kas saan tallinna ligidalt mõnest firmast koos paika tõstmisega tellitud.
Viljandi vastu ei ole mu midagi, aga kardan, et selle ühe tala pärast tuleks transpordi hind üsna kallis.
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas MustVälk »

Nüüdseks jõudnud asi nii kaugele, et arhidekt joonistas asja ringi nii nagu peaks olema.
Läksid akende kohale fibo sillused ja akende vahele lisa postid. Aknad läksid palju väiksemaks kuna ei ole eluruum ja seal ei ole nii suurte akende nõuet.
Garaazi uks sai silluseks kaks 80x60 topelt T tala mis valatati kenasti betooni. U sarrused keevitasime otse kahele talale ja siis sidusime traadiga sarruste otsad kokku. :)

Kui mõni mode/adminn tahab, siis võib teema prügikasti visata. :)
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
v6sa
I live off from the mud
Postitusi: 2429
Liitunud: R Aug 19, 2005 4:31 pm
Asukoht: Harjumaa lõunapiir

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas v6sa »

MustVälk kirjutas:
T Juul 11, 2023 9:41 pm
...
Garaazi uks sai silluseks kaks 80x60 topelt T tala mis valatati kenasti betooni. U sarrused keevitasime otse kahele talale ja siis sidusime traadiga sarruste otsad kokku. :)

Kui mõni mode/adminn tahab, siis võib teema prügikasti visata. :)

Milleks minema - oli eluline küsimus, tekkis arutelu ja lõpuks ka tulemus. See on asja mõte:)

Pilti ka saaks valmis talast ukseavas?
Krusa, Potsu, Krooks, GLK, Frontu ja hübriidruss veavad enamasti kõigi ratastega. Üldiselt olen rahul...
Kasutaja avatar
Landy
Typo Master 2.1
Postitusi: 17310
Liitunud: L Veebr 22, 2003 4:07 pm
Asukoht: Tallinn, 5 minuti kaugusel offroadist.
Kontakt:

Re: IPE või HEB või HEA tala?

Postitus Postitas Landy »

Asjalik aruteleu ja kindlasti teisteligi kasulik
Adminni õigusega liiguatsin selle teema siia, kust huviline võiks selle hiljem ehk lihtsiamini üles leida.
-----------------------------------------------------------------
Lets talk about LAND ROVER's
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud aastast 1996, off-road spordis aastast 2003!
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
Vasta

Mine “Garaaž - minu teine kodu”