Vanade teede kasutamine?

Koht, kus saab arutada 4x4 teemadel, leppida kokku aegu, sõitude kohti ja muidu informatiivne koht / Information about different 4x4 events, safaries and adventures in Estonia and abroad.

Moderaator: Moderators

Kasutaja avatar
Landy
Typo Master 2.1
Postitusi: 17310
Liitunud: L Veebr 22, 2003 4:07 pm
Asukoht: Tallinn, 5 minuti kaugusel offroadist.
Kontakt:

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas Landy »

kalleo kirjutas:Tere,
Praktiline küssa samas vallas. Mu maaonnini viib rohkem kui pool kilti sama olematut metsa ja põlluteed. Üle kolme omaniku maa, kellest ma ühte ei tunne ja teist pole reaalitis näinud. Seene- ja marjaajal leidub aga tubakaid, kes arvavad, et nüüd ongi "tee lõpp" ja jätavad oma massina metsa alla tee peale seisma. Mina ümber ei saa ja üle ka ei saa. Rohkem teid pole.
Säädusi ei tunne aga tahaks teada kuda selle "tee" peal parkimisega lood on... Sest see kes pargib arvab et tema oli ees ja tal on õigus ka veel. Tema teed seal ei näe- ups!

Sellised lõbusad lood.
Minu taluni läheb ka tee läbi kuue kinnistu, milledest kahel puudub registri järgne omanik. Sai oma notari abiga tee servituudi leping kokku pandud ja teada olevate naabritega läbi arutatud. Loodetavasti jõuan peagi ka notriaalsete asjaõigus-ja servituudi sedmise lepinguni millega tee kasutamine minu heaks ära määrtakse. Kõige keerukam on kõikikorraga notarisse saada.

Sul tuleks sama asi oma teega teha. Siis saad seal liiklemise korra märkidega ära määrta.
Kinnistute omanike andmed saad maaameti tasulise päringu kaudu, kui kohalikud seda sulle öelda ei oska.
-----------------------------------------------------------------
Lets talk about LAND ROVER's
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud aastast 1996, off-road spordis aastast 2003!
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
v6sa
I live off from the mud
Postitusi: 2429
Liitunud: R Aug 19, 2005 4:31 pm
Asukoht: Harjumaa lõunapiir

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas v6sa »

--kala-- kirjutas:...
Kas neid teid mööda võib sõita kui ei ole keelavat silti? Ning ma ei käi seal nn. pröökamas vaid lihtsalt läbin seda et otsemaid teedpidi sihtkohani jõuda.
Jube raske on mingit infot sellise asjakohta leida.
Ons olemas mingeid seaduseid mis seda reugleeriks?
Näiteks on on mööda ranna äärt metsasees tee ammusid aegu, ka kaardil olemas, nüüd on aga keegi kivid ette tõstnud.
Mingeid märke ei ole, näha vaid mini aed eemal. Arvatavõib et lähedal elav maaomanik ei taha või ei meeldi talle et sealt vahest mõni loodushuviline või seeneline mööda sõidab.
Saan aru kui on silt eramaa ja sissesõit keelatud.
Maaomaniku poolt vaadatuna võin ma neid kive mõista küll. Tekkisid ka meie kandis paari kohta peale seda, kuid mingid "jeebimehed" (teadlik sõnakasutus!) hullamas käisid ja ilmselgelt inimese istutatud puid (toetuskepidki olid veel küljes) maha olid sõitnud.

Seadus ütleb üheselt: kui märki ei ole, siis pole keelatud. Ning kui pidada kinni teatavast hügieenist ja austada teiste vara, siis enamasti ka probleeme ei teki. Kuigi miski ei kaitse end jumalaks pidava idioodist maaomaniku sõimuvalingu eest. Enamaks need õhku täis jobud enamasti võimelised ei ole. :floff

Üldiselt on omaniku mure oma kinnistul liikumise keelamisest teada anda. Olen ise läbi elanud ümberkaudsete inimeste koolitamise valu - ka meie õuenurgast käis läbi mugav otsetee külapoe juurde viina järgi... Enam ei käi. Aega võttis, aga asja sai. :br

Maaomanikuna kutsun küll üles, et kui tekib kahtlusi ja keegi liigub, siis pea kinni ja tutvusta ennast. Mulle ei meeldi õuesõitvad ja seejärel mind nähes paaniliselt põgenevad autod. Kellele meeldikski praegusel varguste hooajal... :evil:
Aga mõni mees on olnud ka nii julge, et on ennast ja oma tegemisi tuvustanud - selliste vastu pole enamusel midagi. 8)
Krusa, Potsu, Krooks, GLK, Frontu ja hübriidruss veavad enamasti kõigi ratastega. Üldiselt olen rahul...
Kasutaja avatar
Landy
Typo Master 2.1
Postitusi: 17310
Liitunud: L Veebr 22, 2003 4:07 pm
Asukoht: Tallinn, 5 minuti kaugusel offroadist.
Kontakt:

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas Landy »

Mitmeski Eesti otsas olen teeotsas näinud meeldivat silti a'la "Läbisõit omaniku lahkel loal Tel: xxxxxxx"
On helistatud ja seletatud ning luba saadud. Oleks sellisid silte vaid rohkem!

Endal plaanis pannna ka teeotsa silt, mis ütleb et jalagratturid ja jalgsi liikujad võivad minu teed piiranguteta kasuta, autoga liiklejad helistagu.

P.S.
Kusjuures 90% inimesi kellega olen teede/maade kasutamisek ühendust võtnud pole alguses arugi saanud mida neit tahetaksse, sest keegi pole nilt KUNAGI sellist luba küsinud. Mõni lausa veidi pahselt kostnud, et mis luba või asjma tahan - see tee/rada ju kõikidele sõitmiseks ja pole vaja selle pärst tüliatada.

Kahjuks on ka näited, kus ATV-maasturi omanikud on kellegi eramaal/teel kurja teinud ja sejärel tulnud pikalt seletada et endal plaanis tsiviliseeritult käituda. Kui ikka enda nimi ja kontaktandemd jätta, siis tekitab see usaldust ja probleemid lahenevad.
-----------------------------------------------------------------
Lets talk about LAND ROVER's
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud aastast 1996, off-road spordis aastast 2003!
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
Kasutaja avatar
CaveMan
True Off Roader!
Postitusi: 1042
Liitunud: P Dets 12, 2010 10:51 pm
Asukoht: Tallinn ja Peetri
Kontakt:

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas CaveMan »

Landy kirjutas: Endal plaanis pannna ka teeotsa silt, mis ütleb et jalagratturid ja jalgsi liikujad võivad minu teed piiranguteta kasuta, autoga liiklejad helistagu.
Pane ikka silt: "Jala ja jalgrattaga keelatud, neljaveolised autod helistagu ja Land Roveriga võib ilma helistamata läbi sõita" :P
Land Cruiser 100 2005, 4,2TD Aut - 33'' Cooper Discoverer STT PRO - Come Up DV-9
Kasutaja avatar
Landy
Typo Master 2.1
Postitusi: 17310
Liitunud: L Veebr 22, 2003 4:07 pm
Asukoht: Tallinn, 5 minuti kaugusel offroadist.
Kontakt:

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas Landy »

Pigem midagi sellist:
era-tee.jpg
era-tee.jpg (12.72 KiB) Vaadatud 5506 korda
-----------------------------------------------------------------
Lets talk about LAND ROVER's
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud aastast 1996, off-road spordis aastast 2003!
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
Kasutaja avatar
CaveMan
True Off Roader!
Postitusi: 1042
Liitunud: P Dets 12, 2010 10:51 pm
Asukoht: Tallinn ja Peetri
Kontakt:

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas CaveMan »

Autoga sinna küll asja pole aga infoks ikka: http://www.uudised.err.ee/index.php?06262282
Land Cruiser 100 2005, 4,2TD Aut - 33'' Cooper Discoverer STT PRO - Come Up DV-9
pilgrems
Rock Crawler
Postitusi: 746
Liitunud: P Apr 08, 2007 4:12 pm
Asukoht: põllul&metsas

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas pilgrems »

Mul rendil ja omanduses ca 500 ha maad. Päris mitmel maatükil arvab regio olevat tee.
20+aastat tagasi sõitsid kolhoosi traktoristid küll seal ja kuna tegemist püsirohumaana on ka mingid jäljed seal olemas.Aga kas seda saab lugeda teeks ja kas pean oma heinamaale silte üles toppima .

Kas peaksin iga mudasema jälje kõrvale mis ma oma põllule tekitan kah sildi panema , et keegi seda rajaks lugema ei hakkaks.

Ma võin ju oma maaäärde iga 100 meetri taha sildi panna aga raudselt leidub lolle kes 2 sildi vahelt ärapööravad ja ütlevad ei näinud midagi.

Kui tahad kusagile sõitma minna uuri ennem kohalikelt kus võib ja kelle maal, muidu riskid kaikaga saamisega.
Päris mitu vedavat ratast.
5249634
Kasutaja avatar
CaveMan
True Off Roader!
Postitusi: 1042
Liitunud: P Dets 12, 2010 10:51 pm
Asukoht: Tallinn ja Peetri
Kontakt:

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas CaveMan »

pilgrems kirjutas: Kui tahad kusagile sõitma minna uuri ennem kohalikelt kus võib ja kelle maal, muidu riskid kaikaga saamisega.
Siin ei maksa segamini ajad offroad ürituste korraldamist ja lihtsalt kuskile sõitmist. Kui ma hommikul sõitma hakkan ja ei teagi veel kuhu õhtuks välja jõuan, siis ei ole see väga praktiline soovitus. Ja kui sa ise oled jälje sisse sõitnud ja mõni eksinud maastur seda jälge mööda sinu maalt läbi sõidab, siis ei tohiks ju väga hull olla ;)

Teedega ja iseenesest tekkinud teedega on asi enamvähem selge, niipalju kui see selge üldse olla saab ehk päris kindel ei saa olla, kas tee on nüüd päris tee või iseenesest tekkinud.
Pigem küsimus kunagi eksisteerinud teedes, mis on ka kaardil veel olemas, siis millal see tee muutub mitteteeks, mida mööda enam sõita ei tohi ...
Land Cruiser 100 2005, 4,2TD Aut - 33'' Cooper Discoverer STT PRO - Come Up DV-9
pilgrems
Rock Crawler
Postitusi: 746
Liitunud: P Apr 08, 2007 4:12 pm
Asukoht: põllul&metsas

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas pilgrems »

CaveMan kirjutas: Pigem küsimus kunagi eksisteerinud teedes, mis on ka kaardil veel olemas, siis millal see tee muutub mitteteeks, mida mööda enam sõita ei tohi ...
Need teed millest siin räägime on põldude metsade vahele tallutud rajad. Mis maastikul täna on homme mitte. Aga korra kaardile kantud rada kaob kaardilt (regio, maaamet ) 5-10 aastapärast.

Kui tahad kindel olla et kelleski pahameelt ei tekita , küsi lähima elaniku käest. Iga raja kasutamise
õigsust ja selle omaniku ei ole võimalik netikaudu leida.
Päris mitu vedavat ratast.
5249634
Kasutaja avatar
srock
True Off Roader!
Postitusi: 1187
Liitunud: K Veebr 20, 2008 9:57 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas srock »

pilgrems kirjutas:Mul rendil ja omanduses ca 500 ha maad. Päris mitmel maatükil arvab regio olevat tee.
20+aastat tagasi sõitsid kolhoosi traktoristid küll seal ja kuna tegemist püsirohumaana on ka mingid jäljed seal olemas.Aga kas seda saab lugeda teeks ja kas pean oma heinamaale silte üles toppima .

Kas peaksin iga mudasema jälje kõrvale mis ma oma põllule tekitan kah sildi panema , et keegi seda rajaks lugema ei hakkaks.

Ma võin ju oma maaäärde iga 100 meetri taha sildi panna aga raudselt leidub lolle kes 2 sildi vahelt ärapööravad ja ütlevad ei näinud midagi.

Kui tahad kusagile sõitma minna uuri ennem kohalikelt kus võib ja kelle maal, muidu riskid kaikaga saamisega.
seega pead hakkama silte vorpima :D
Team Mudarakett TR-3 ** 51 91 41 41 Rene
Sitaks offroadi aastast 2008
honkomees
True Off Roader!
Postitusi: 1286
Liitunud: P Juul 05, 2009 4:57 pm
Asukoht: Metsaelajate keskel Haanjamaa serval

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas honkomees »

pilgrems kirjutas:
CaveMan kirjutas: Pigem küsimus kunagi eksisteerinud teedes, mis on ka kaardil veel olemas, siis millal see tee muutub mitteteeks, mida mööda enam sõita ei tohi ...
Need teed millest siin räägime on põldude metsade vahele tallutud rajad. Mis maastikul täna on homme mitte. Aga korra kaardile kantud rada kaob kaardilt (regio, maaamet ) 5-10 aastapärast. ...
Vaidleks natuke vastu 2 punktis. Esiteks need vanad teed, mis kaardil, on looduses enamasti olnud aastasadu ja vaatamata sellele, et neid enam viimased ca 50 aastat pole üldse kasutatud, on ikka väga selgelt tuvastatavad (vanade teede otsimine on osalt mu töö). Erandi moodustavad nõuka aja maaparandus ja tänapäeva põllumehe poolt ülesküntud põldude vahelised teed. Tihti kaovad vanad teed kaardilt enne kui loodusest. Küll võib nendele tekkida hooldamatusest üksikuid läbimatuid kohti (sookaelad, langenud puud jms).

Teiseks - Maaomanikul soovitaks ikkagi ise panna sildid või märgid kaardile kantud teede otstele, kuna täna enamus mittekohalikke sõidab ju gps-i järgi (nagu isegi võõras kandis nii töö kui hobi pärast). Kui mingi jälg sisse sõidetud ja kaardil seal teed pole, siis vaevalt võõras seda pidi hakkab kuhugi sõitma, ta ju ei tea, kuhu see jälg välja viib. Seega sellistesse kohtadesse keelava info ülespanemisel mõtet tõesti pole.

Kolmandaks - omal pole õnneks sellega muret, hea kui aastas üks ratastel külaline minu maadele satub, seenelised-marjulised küll kõrval metsas käivad ja naise parimad kohad ära rüüstavad, aga need liiguvad metsa jala, jättes auto riigiteele. Meil Võrumaal lihtsalt selline tihe teedevõrk ... Võõrast rahvast ei näe ja nende pärast, kes ka ringi sõidavad, küll mingit muret ei tunne, põldu ei hari ja üks sissesõidetud rada vanal teekohal on endalgi käimiseks hea, hooldusniitmist see ka ei sega.
Huvitav, et jalakäijatega libedaga toimunud õnnetustes on praktiliselt alati süüdi libedad kõnniteed ja hooletud kinnistuomanikud, aga autojuhtide teelt väljasõitude puhul on tegu "ilmastiku ja teeoludele mittevastava kiirusega"
PSV
ilus päev elamiseks
Postitusi: 284
Liitunud: P Dets 31, 2006 4:57 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas PSV »

Et käituda sääduse kohaselt, tuleb teha alljärgnev tegevuse õigsuse kontroll ja ei vastuse korral tegu mitte teha elik mitte edasi sõita, ja vastuse korral minna järgmise astme juurde:

1.Kas tegemist on inimtegevuse käigus püstitatud rajatisega ehk teega ?
2.Kas mul on õigus kasutada teed ( tee on avalikuks kasutamiseks või on erateeomaniku luba) ?

Et saada aru, kas on tegemist erateega või avaliku teega on järgmised soovitused ( ei võrdub suure tõenäosusega erateega ) :

1.Kas tee on hooldatud ja seal on ohutu sõita ?
2.Kas tee on tähistatud numbri või nimetähisega ?
3.Kas tee on kantud avaliku teena teeregistrisse või avaldatud kohaliku omaviletsuse kodulehel ?

Veelkord rõhutaks, et tee olemasolu kaardil ei oma antud kontekstis mingitki juriidilist sisu. Liiklemist ei õigusta ka see, kui teele juhuslikult satuti. Eriti, kui tuldi sealt, kus tavaliselt liiklus puudub ja maaomanikul seetõttu sinna märk/silt paigaldama on. Näiteks läbi jõe, võsa või muu takistuse.

Teel teiste kinniparkimise keeld tuleb :

Tee ja tee kaitsevööndi kasutamise ja kaitsmise nõuded
21. Teel on keelatud:
...
- sulgeda või tõkestada sõiduteed ja rajatisi mistahes esemete, sõidukite või veostega;
...

Liiklusseadus
§ 14. Liikluskord
(7) Keegi ei tohi oma tegevusega või tegevusetusega ohustada või takistada liiklust. Ohu tekitanud isik peab rakendama kõiki temale jõukohaseid meetmeid ohu kõrvaldamiseks või selle kahjulike tagajärgede vähendamiseks. Vajaduse korral tuleb tekitatud ohust teavitada politseid.

§ 16. Liikleja kohustused
(1) Liikleja peab olema viisakas ja arvestama teiste liiklejatega ning oma käitumises hoiduma kõigest, mis võib takistada liiklust, ohustada või kahjustada inimesi, vara või keskkonda.

§ 21. Sõiduki peatamis- ja parkimiskeeld
(2) Sõidukit ei tohi peatada:
5) kohas, kus peatatav sõiduk teeb võimatuks teiste sõidukite liikumise või takistab jalakäijaid;
(4) Parkida ei tohi:
1) kohas, kus ei tohi sõidukit peatada;
igiliikur
Rock Crawler
Postitusi: 675
Liitunud: P Dets 16, 2007 4:01 pm
Asukoht: Võru

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas igiliikur »

Nagu ma aru saan, on kodanik PSV jurist? Postitustest võib ühesõnaga välja lugeda, et mingitel "suvalistel jälgedega kinnikasvanud radadel" siiski niisama lambist sõita ei tohi?
Exid:Frontera´95, Blazer´97,Ranger´03,Pajero´93,Galloper´98,Ranger´08, XC90´03
Hetkel Isuzu Trooper ja RX400h
Kasutaja avatar
helar
I live off from the mud
Postitusi: 2631
Liitunud: T Jaan 12, 2010 4:13 pm
Asukoht: Vääna Jõesuu

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas helar »

1.Kas tegemist on inimtegevuse käigus püstitatud rajatisega ehk teega ?
Mulle tundub nagu oleks. Tee on kaardil, sel juhul eeldan ,et on ka registris.
2.Kas mul on õigus kasutada teed ( tee on avalikuks kasutamiseks või on erateeomaniku luba) ?
Kui teeotsal pole keelavat märki siis ei tohiks probleemi olla.
1.Kas tee on hooldatud ja seal on ohutu sõita ?
Sellele saan vastata alles siis kui lõik on läbitud.
2.Kas tee on tähistatud numbri või nimetähisega ?
Sellele saan vastata alles siis kui lõik on läbitud.
3.Kas tee on kantud avaliku teena teeregistrisse või avaldatud kohaliku omaviletsuse kodulehel ?
Tee on kaardil, sel juhul eeldan ,et on ka registris.

Selline on minu loogika.
Y61 Pätcruiser , LC80 .
Kuni autopesuni on offroad lahe...
Autoremont Tallinnas. http://www.heinworks.ee
Kasutaja avatar
CaveMan
True Off Roader!
Postitusi: 1042
Liitunud: P Dets 12, 2010 10:51 pm
Asukoht: Tallinn ja Peetri
Kontakt:

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas CaveMan »

PSV kirjutas: 1.Kas tee on hooldatud ja seal on ohutu sõita ?
2.Kas tee on tähistatud numbri või nimetähisega ?
3.Kas tee on kantud avaliku teena teeregistrisse või avaldatud kohaliku omaviletsuse kodulehel ?
Samahästi võib maaturi maha müüa :P
Land Cruiser 100 2005, 4,2TD Aut - 33'' Cooper Discoverer STT PRO - Come Up DV-9
Vasta

Mine “4x4 üritused / 4x4 events”