Vanade teede kasutamine?

Koht, kus saab arutada 4x4 teemadel, leppida kokku aegu, sõitude kohti ja muidu informatiivne koht / Information about different 4x4 events, safaries and adventures in Estonia and abroad.

Moderaator: Moderators

--kala--
Fitting 38"
Postitusi: 337
Liitunud: K Apr 15, 2009 10:14 pm
Asukoht: Läänemaa

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas --kala-- »

helariga täiesti nõus.
Kui paljudel kõrvalteedel üldse mie vabariigis nr. on või nimi
Asfaldil liigeldes näen jah tee nr. aga ilma katteta teel pole ma veel ühtegi näinud.
Et teed ei tohi plokeerida muu kui märgiga. Siis on mul veel õigus masina lõhkumise korral maavaldajalt nõid amasina remondikulud katta kui
kõrge rohu sees on kivid teele pandud?
Toyota LC HJ61 -89
BMW 320d -05 man.
WV Passat 1.9tdi -97 atm.

5230047 Ergo
Kasutaja avatar
helar
I live off from the mud
Postitusi: 2635
Liitunud: T Jaan 12, 2010 4:13 pm
Asukoht: Vääna Jõesuu

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas helar »

Leidsin ühe pildi viimasest lõuna eesti hulkumisest. Just hulkumisest- mulle meeldib hommikul startida ,teadmata ,kuhu õhtuks jõuan.
Pilt tehtud sel suvel ca 5 km enne vene piiri.

Pilt

Olukord:
Teel keelavaid märke pole ning on kantud kaardile. Suts võssa oli tee kasvanud ,kuid minumeelest korralikult hooldatud ( ilmselt kümmekond suve tagasi) ja igati ohutu kulgemine.
Y61 Pätcruiser , LC80 .
Kuni autopesuni on offroad lahe...
Autoremont Tallinnas. http://www.heinworks.ee
PSV
ilus päev elamiseks
Postitusi: 284
Liitunud: P Dets 31, 2006 4:57 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas PSV »

helar kirjutas:
1.Kas tegemist on inimtegevuse käigus püstitatud rajatisega ehk teega ?
Mulle tundub nagu oleks. Tee on kaardil, sel juhul eeldan ,et on ka registris.

Järeldus ebaõige. Tee registrisse ja kaardile kandmine ei ole omavahel seoses.

Teeseadus

§ 11. Tee registreerimine

(1) Riiklikus teeregistris registreeritakse käesoleva seaduse:
1) [kehtetu - RT I 2007, 63, 398 - jõust. 01.01.2008]
2) paragrahvi 5 lõikes 3 nimetatud riigimaanteede nimekirjas olevad teed;
3) paragrahvis 51 nimetatud kohalikud teed;
4) paragrahvi 53 lõikes 1 nimetatud metsateed.
[RT I 2007, 12, 66 - jõust. 01.01.2008]

(2) Riiklikus teeregistris võib kohaliku omavalitsuse ettepanekul registreerida avalikuks kasutamiseks määramata erateed.
[RT I 2007, 12, 66 - jõust. 01.01.2008]

(3) Riikliku teeregistri asutab ja selle pidamise põhimääruse kehtestab Vabariigi Valitsus.
[RT I 2007, 63, 398 - jõust. 01.01.2008]

(4) Riikliku teeregistri vastutav töötleja on Maanteeamet.
[RT I 2007, 63, 398 - jõust. 01.01.2008]

2.Kas mul on õigus kasutada teed ( tee on avalikuks kasutamiseks või on erateeomaniku luba) ?
Kui teeotsal pole keelavat märki siis ei tohiks probleemi olla.

Järeldus kohati ebaõige. Seadus ei sätesta, et keeld peab olema väljendatud märgi abil. Kui on "harjukeskmisele" arusaadav, et tegemist ei ole avaliku teega, siis mõistlik inime ka nii käitub. Kohus annab lõpliku hinnangu teole, kuid suure tõenäosusega karistust ei järgne, kui teed ei rikuta. Siin on küsimus liikleja hoolsuskohustuse rikkumises, ehk kas sai, pidi ja võis aru saada, et tegu on õigusvastane.
1.Kas tee on hooldatud ja seal on ohutu sõita ?
Sellele saan vastata alles siis kui lõik on läbitud.

Võib ka nii juhtuda, kuid jõudes tavaautole ohtlikule või raskesti läbitavale lõigule, tuleb eeldada, et eksiti teele esialgse hinnagu andmisel ja tuleb tagasi pöörduda.
2.Kas tee on tähistatud numbri või nimetähisega ?
Sellele saan vastata alles siis kui lõik on läbitud.

Teetähiste eesmärgiks on anda liiklejale teavet tema asukoha kohta ja aidata tal jõuda sihtpunkti. Seega pannakse tähised ristmikele ja tee algusesse. Seega teele avalikult teelt ära pöörates peaks tee teenimetähis olema rööbiti paigutatuna alguses näha. Lähendedes metsa poolt on ta tõesti lõpus.
3.Kas tee on kantud avaliku teena teeregistrisse või avaldatud kohaliku omaviletsuse kodulehel ?
Tee on kaardil, sel juhul eeldan ,et on ka registris.

Järeldus ebaõige, vt ülevalt.

Selline on minu loogika.
Loogika on teadus mõtlemisest ja loogilise mõtlemise juures on vaja teada ja järgida mitmeid reegleid. Mina lähtun lisaks eelmainitule õigusnormidest ja nende lugemise ning tõlgendamise reeglitest. Ma ei taha kellegile näpuga näidata ja minna emotsioonidele tasemele, püüan vastata teema alguses küsitule, et kuda ja kust leida antud tegevust reguleerivaid seadusepügalaid. Kuidas tegelik elu käib, see jääb iga sõitja südametunnistuse ja pangaarve otsustada, mina seda ei arvusta. Nii mõnedki teed võivad kuuluda riigile/omaviletsusele ja ei ole mõeldud avalikuks kasutamiseks, kuna hoolduseks puudub raha ja teed kasutatakse harva. Seega tõesti otsest keeldu pole, kuna tegemist pole ka erateega. Küll jääb tee omanikule tagada ka sellisel teel ohutu liiklemine ja hooldamata teel keelatakse liiklemine või lubatakse omal vastutusel. Et seda kindlaks teha, siis tuleb uurida maaameti katastrikaarti, kust võib aimu saada, kas on tegemist erateega või mitte.
PSV
ilus päev elamiseks
Postitusi: 284
Liitunud: P Dets 31, 2006 4:57 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas PSV »

[quote="helar"

Olukord:
Teel keelavaid märke pole ning on kantud kaardile. Suts võssa oli tee kasvanud ,kuid minumeelest korralikult hooldatud ( ilmselt kümmekond suve tagasi) ja igati ohutu kulgemine.[/quote]

Tee hooldusele hinnangu andmine ei ole sisetunde küsimus. Tee hooldamise eesmärk on viia tee tee seisundile esitatud nõuetega vastavusse. Eristatakse tee ja metsatee nõudeid. Pildi kohta pakun mina, et selgelt ei ole mõeldud avalikuks liiklemiseks, seda olenemata omandivormist, jutu alla võiks tulla metsatee, kuid see peab asuma riigimaal, et seal sõita võiks. Metsateed kasutatakse metsaseaduses sätestatud viisil või metsatulekahju kustutamise tagamise ligipääsemiseks.
Äärmisel juhul võib tegemist olla ka loodusele kahju tekitamisega, mis omakorda keelatud tegevus. Aga katastrikaart annab parema ülevaate.
Kasutaja avatar
helar
I live off from the mud
Postitusi: 2635
Liitunud: T Jaan 12, 2010 4:13 pm
Asukoht: Vääna Jõesuu

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas helar »

Tänan kasutajat PSV põhjalike vastuste eest. Ka minu eesmärk ei ole emotsioonidesse laskumine.
Andsid üsna hea ülevaate kuidas seadus reglementeerib algsele küsimusele vastust.

Ülevaatest lähtuvalt on mõistlik eeldatav teekond enne planeerida. Piisavate tehnikavidinate olemasolul autos, seda jooksvalt lahendada. Ja nagu ikka: suhtle inimestega.
Minumeelest on algatatud teema heaks tugisambaks offroaderite ja muidu metsa/matkahuviliste võimalike (tahtmatute) apsude ja jamade vältimiseks.
Y61 Pätcruiser , LC80 .
Kuni autopesuni on offroad lahe...
Autoremont Tallinnas. http://www.heinworks.ee
Arxs
Fitting 38"
Postitusi: 355
Liitunud: K Mai 21, 2008 8:16 pm
Asukoht: Halinga

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas Arxs »

pilgrems kirjutas:Mul rendil ja omanduses ca 500 ha maad. Päris mitmel maatükil arvab regio olevat tee.
20+aastat tagasi sõitsid kolhoosi traktoristid küll seal ja kuna tegemist püsirohumaana on ka mingid jäljed seal olemas.Aga kas seda saab lugeda teeks ja kas pean oma heinamaale silte üles toppima .

Kas peaksin iga mudasema jälje kõrvale mis ma oma põllule tekitan kah sildi panema , et keegi seda rajaks lugema ei hakkaks.

Ma võin ju oma maaäärde iga 100 meetri taha sildi panna aga raudselt leidub lolle kes 2 sildi vahelt ärapööravad ja ütlevad ei näinud midagi.

Kui tahad kusagile sõitma minna uuri ennem kohalikelt kus võib ja kelle maal, muidu riskid kaikaga saamisega.
Sellepärast ongi meil mendiriik, idiootidele tuleb kõik paberil kirja panna, et oma peaga mõtlema ei peaks.
Ma ei jää kinni, ma lihtsalt kaotan pidamise ja jään seisma.
Honda TRX680
mämm mämm 650 XMR
PSV
ilus päev elamiseks
Postitusi: 284
Liitunud: P Dets 31, 2006 4:57 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas PSV »

Ma ei annaks nii karmi hinnagut. Suures osas on süüdi pool sajandit kestnud õnnis kommunismiehitus. Kõik oli meie ja liikuda võis tõepoolest pea kõikjal, kuni riigivara ei kahjustanud. Viimaste aastatega on toimunud mõtlemises suur edasiminek, ka siinses foorumis. Paljud erksamad ja ettevõtlikumad on saanud maaomanikeks ning on mööda saamas ka nende esimene reaktsioon kaitsta igati omandatud vara. Tuleb aeg: mina ei keela ja sina ei tule kutsumata. Ega teeomanikul pole ju keelamise põhjus kadedus. Tegelik põhjus on tee seisukorra ja tee lõpus oleva vara kaitsmine ning lagastamise vältimine. Varem sattus üsna tihti hoovi huvi pärast hulkujaid ja proovi sa neid pahadest eristada. Peale märgi paigaldamist vähenes liiklus 99% ja ka naabrivalvet on niimoodi riigist hüljatud paikades lihtsam teha.

Alati tuleb mõelda, et millist õigushüve konkreetse normiga kaitstakse. Teeseadus ja liiklusseadus annavad meile õigustatud ootuse, et teel liiklemine on ohutu. Seda nii kasutatava tee kui ka kaasliiklejate poolest. Kõik seadused pole head ja sestap neid ka muuta tuleb, kui keiss kohtust või ajakirjandusest läbi käib. Igaüks peab selleks panuse andma, mitte lootma tśinovnikute peale.

Mõni päev tagasi vaatasin videot, mida demonstreeris värske maasturiomanik oma äsjasoetatud neljavedulise katsetest rohumaal. Loodetavasti oli see tema maa ja seal peale rohu midagi ei kasvanud. Minul on sarnase taimestikuga maa, kuhu sai kevadel tuhandeid kuusetaimi pandud. Kujutage ette pilti ja reaktsiooni, et mitte väljaöelda viha lõhkuja vastu. Et hoida ära selliseid kahjusid on vaja tõkestada tee ja keelata liikumine kuni metsamaani. Mittelõhkuja aga ei saa aru, mis põhjusel on seda tehtud. Kord paigaldatud tõket suure tõenäosusega maha ei võeta.

Krt, ikka tuli emotsioon sisse. Tahtsin vaid ütelda, et süüdi pole alati keelaja vaid see, kelle tõttu keeld ketestati.
Romek
Rock Crawler
Postitusi: 683
Liitunud: E Okt 23, 2006 1:04 pm
Asukoht: Saue

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas Romek »

Turakaid ikka leidub igas seltskonnas. Mul krundi servast läheb kena liinialune mööda ja siis seal sõitmas ikka käiakse. Nüüd siis mingil tsilki ja ATV seltskonna oli vaja ikka mööda seeneliste jalgrada kaugemale pusida. Niidetud tiigikallas võiks ju tulukese põlema panna, et oops, siin võibolla ei ole hea mõte sõita ja keeraks tagasi. Selle asemel kärutati ikka edasi, ühel hetkel siis keerati tagasi ja lahkuti tuldud teedpidi. Loomulikult oli vaja ka krossikaga murupeal krapsu teha :bang: Eks tuleb siis need seeneliste rajad ka kinni panna...
LC80 4,2TD
Tel.5102431
Kasutaja avatar
kalleo
Rock Crawler
Postitusi: 843
Liitunud: T Aug 31, 2010 8:36 am
Asukoht: Kausikujulise kaluriküla serval

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas kalleo »

Romek kirjutas:Turakaid ikka leidub igas seltskonnas...
Nii ta on. Kui õkva vahele või kaamerasse ei jää, siis pole ju midagi teha. Mullusui samuti väikese krundi peal atv-ga piki muruplatsi mindud ja nagu lõhna peale väikest mudast kraavi forsseerima. Paar tundi silusin muda ja mättaid, huligaan sihuke...
Aga eks see looduses (=võõras kohas) käitumine ole lastetoa küsimus.
Põhjaranniku-reisi käigus sai ka peeneid kaarditeid kasutades mitu korda lausa taluõue eksitud. Ka eramaa sildi alt läbi. Oli see tegu nüüd lubatud või keelatud, kuid luba polnud (aega) kelleltki küsida. Küll sai aga ühelt taluõuelt lausa tagurpidi suurele teele tuldud. Ringipööramiseks oli ruumi mitu korda rohkem kui tarvis, aga ... lihtsalt ei tahtnud muru peale liigseid jälgi teha ega teed mööda tare eest läbi sõita. Võõras kohas tuleks ikka niimoodi käituda, et julgeks vajadusel ka teine kord sinna tagasi minna.
2XJ - Parem midagi mitte teha, kui teha mitte midagi...
Kasutaja avatar
Landy
Typo Master 2.1
Postitusi: 17317
Liitunud: L Veebr 22, 2003 4:07 pm
Asukoht: Tallinn, 5 minuti kaugusel offroadist.
Kontakt:

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas Landy »

Allikas:
http://www.nahkanuia.net/?cat=35

Pilt

Selline silt nagu pildil on üles pandud teele, mis viib selle kasutajad kas Kirikumäe laagriplatsile Põltsamaa jõe ääres või siis teelt maha pöörates eravaldusesse. Andekas ja tabav! Nagu siit järeldada võiks, on metsateede hoolimatu kasutamise probleem palju laiem kui see algselt tunduda võiks
.
-----------------------------------------------------------------
Lets talk about LAND ROVER's
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud aastast 1996, off-road spordis aastast 2003!
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
Kasutaja avatar
MahviaDeTyrk
I live off from the mud
Postitusi: 4474
Liitunud: N Nov 23, 2006 6:57 pm
Asukoht: Tartu Off-Road Klubi
Kontakt:

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas MahviaDeTyrk »

Ja mida sellest sildist siis järeldama peaks ?? - et aravalduse omanikule üldiselt väga meeldivad mudased teed ja ta sooviks, et ka läbi jõe miski tee rajataks ?
tartuoffroad.ee
5581340
puukoll1046x
Rookie
Postitusi: 13
Liitunud: L Mär 09, 2013 9:08 pm

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas puukoll1046x »

Tere. Küsimus hr .Võsale,midamoodi Sa seda teesulgemise "koolitust" tegid,viina järgi käijad kes seda teed kasutasid lahkusid ise "parematele jahimaadele" .Viina järgi käijaid oli vast 2.Pood pankrotistus ka varsti.Teiseküla koolilapsed jala ja rattaga kuda need takistust ületasid? Veerandi jagu ju sellest Riigi metsatee ,õuenurka ju kah 300-400meetrit teeotsast.Huvitav kas EESTI keele õpetaja ei küsinud miks naaberküla lastel riided porised.? Ilus oleks aus vastus4x4 rahvale kuidas tee tegelikult suleti.
hongmees
Rookie
Postitusi: 1
Liitunud: K Sept 04, 2013 7:54 am

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas hongmees »

Pean Nahkanuia ajaveebi, kust on pärit link pildiga "Sõitke jõest ka läbi ...". Kuna minu kinnistut läbi ka üks selline atraktiivne metsatee, on teema mulle tuttav. Küsimus ei ole ainult kodurahus, kuigi tee läheb läbi õue, vaid ka asjaolus, et ca 2 kilomeetrine vana ja olematu raba- ning veskitee on korda tehtud kahasse projektitoetuse ja eraomanike panusega. Kusjuures viimane pole väike ning eksiteerib just teeomanikele tee korrashoiu mõttes ka edaspidi. Seepärast olen kokkuleppel teiste omanikega piiranud tee kasutamist mootorsõidukitele. Olemas on vastav märgistus, erakorralisteks olukordadeks telefoninumber ning parkla neile, kes saabuvad autodega kuid on valmis edasi minema jala (või rattaga).

Vajadusest tulenevalt tegin endale selgeks sellise eraomandis metsatee kasutamise õigused ning sellest sündisid postitused:
Eratee omaniku õigustest
Kinnisasja kasutamine jahipidamiseks

Neile, kes otsivad malli teeotsas oleva sildi koostamiseks, pakun omalt poolt välja kujunduse, mida ise kasutan.

Pilt
v6sa
I live off from the mud
Postitusi: 2432
Liitunud: R Aug 19, 2005 4:31 pm
Asukoht: Harjumaa lõunapiir

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas v6sa »

puukoll1046x kirjutas:Tere. Küsimus hr .Võsale,midamoodi Sa seda teesulgemise "koolitust" tegid,viina järgi käijad kes seda teed kasutasid lahkusid ise "parematele jahimaadele" .Viina järgi käijaid oli vast 2.Pood pankrotistus ka varsti.Teiseküla koolilapsed jala ja rattaga kuda need takistust ületasid? Veerandi jagu ju sellest Riigi metsatee ,õuenurka ju kah 300-400meetrit teeotsast.Huvitav kas EESTI keele õpetaja ei küsinud miks naaberküla lastel riided porised.? Ilus oleks aus vastus4x4 rahvale kuidas tee tegelikult suleti.
Tundub, et hr. puukoll1046 tunneb mind isiklikult. Kui Sul on midagi öelda, siis tee seda otse, mitte ära vihja. Foorumis või joogisena oleme kõik kõvad mehed... :roll:

Minu (õigemini meie, kuna kogu tegevus toimus varastel üheksakümendatel ja mina olin suuresti veel poisiklutist kõrvaltvaataja) juhtum oli lihtne: sulgeda oli vaja üle põllu minev alternatiivne rada, mis võimaldas säästa minutit kolm läbi metsa minevaga võrreldes. Seetõttu sai tehtud sõiduautodele väga tülikalt läbitav kraavike ja palju aega kulutatud rääkimisele, rääkimisele ja veelkord rääkimisele. Korduvalt lubati peksa teha, korduvalt lubati põlema panna. Aga ära harjusid. Mõned jõid end kuuldavasti surnuks ka...

Meie poolt suletud rada ei viinud ei RMK maadele, ei teistele teedele. Põlluvaheteelt läbi metsatuka põllule, kuhu ei olnud kellelgi asja! Sest oli toona ja on praegu olemas vabalt pruugitav alternatiiv. Tõsi, alternatiiv on see kõnealuse foorumi kontekstis - sõiduautoga pole sealt kunagi läbi saanud;)

Tõsi, selle tegevuse käigus jäid mõned sõidukid üsna pikaks ajaks väljakeeratud ventiilidega kainet sohvrit ootama ja nii mõnigi mees pidi järgmisel päeval oma käestpudenenud varanatukesele järele tulema.

Kõige tüütum oli end kotkaks joonud tegelased minema saada. Mõni ikka üritas kätega kallale ka tulla.Eks nendega käituti vastavalt.
Viimati muutis v6sa, K Sept 04, 2013 3:57 pm, muudetud 2 korda kokku.
Krusa, Potsu, Krooks, GLK, Frontu ja hübriidruss veavad enamasti kõigi ratastega. Üldiselt olen rahul...
v6sa
I live off from the mud
Postitusi: 2432
Liitunud: R Aug 19, 2005 4:31 pm
Asukoht: Harjumaa lõunapiir

Re: Vanade teede kasutamine?

Postitus Postitas v6sa »

hongmees kirjutas: ...
Neile, kes otsivad malli teeotsas oleva sildi koostamiseks, pakun omalt poolt välja kujunduse, mida ise kasutan.

Pilt
Väga hea, tasub kõrva taha panna ka teistele.
Krusa, Potsu, Krooks, GLK, Frontu ja hübriidruss veavad enamasti kõigi ratastega. Üldiselt olen rahul...
Vasta

Mine “4x4 üritused / 4x4 events”