Elektriliinid ja avalikud üritused

Koht, kus saab arutada 4x4 teemadel, leppida kokku aegu, sõitude kohti ja muidu informatiivne koht / Information about different 4x4 events, safaries and adventures in Estonia and abroad.

Moderaator: Moderators

Päkapikk
Fitting 38"
Postitusi: 239
Liitunud: K Veebr 01, 2006 12:55 pm

Elektriliinid ja avalikud üritused

Postitus Postitas Päkapikk »

Tahaksin juhtida kõikide tublide korraldajate tähelepanu asjaolule, et üle 1000 V suuruse nimipingega elektriliinide kaitsetsoonis on avalike ürituste korraldamine keelatud. Seda ütleb meile kehtiv seadusandlus.
Lisaks kõikidele teadmiseks, et vabast ajast ja omast tahtest kesk- ja kõrgepingeliinide mastide puudutamine on ohtlik ja halval juhul surmaga lõppev projekt. Eriti ohtlik on soov kinnitada elektriliini posti külge vintsitrossi.

Terv.
Päkapikk
Kirjaoskamatu pähkel
Kasutaja avatar
boob
Moderator
Postitusi: 2501
Liitunud: T Sept 20, 2005 11:52 pm
Asukoht: Laitse 5013912

Postitus Postitas boob »

http://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=72984

§ 151. Elektri-, gaasi- ja kaugküttevõrgu kaitsevööndid ning nendega seotud kitsendused

(3) Elektri-, gaasi- ja kaugkütte kaitsevööndis peab kinnisasja omanik või valdaja kinni pidama järgmistest kitsendustest:
1) elektrivõrgu kaitsevööndis on keelatud tõkestada juurdepääsu elektrivõrgu ehitisteni, ladustada jäätmeid, tuleohtlikke materjale ja aineid, teha tuld, põhjustada oma tegevusega elektrivõrgu ehitiste saastamist ja korrosiooni, korraldada üle 1000 V pingega elektrivõrgu õhuliinide kaitsevööndis massiüritusi;
Läks Stirlitz mööda tänavat ja nägi, kuidas valges ürbis mees plangul roppusi üle värvib.
-Moderaator, mõtles Stirlitz.
Päkapikk
Fitting 38"
Postitusi: 239
Liitunud: K Veebr 01, 2006 12:55 pm

Postitus Postitas Päkapikk »

See see punkt on.
Selle kitsenduse tõttu ehitas Eesti Energia Harku metsas olevale suusarajale esimese 1000 V nimipingega liini. Valgustuseks oli elektrit vaja, tavaline 400 V liin ei olnud mõeldav pikkuse tõttu. Tavapärase 10 kV liini all aga ei oleks tohtinud korraldada suusavõistlusi.

Terv.
Päkapikk
Kirjaoskamatu pähkel
Kasutaja avatar
boob
Moderator
Postitusi: 2501
Liitunud: T Sept 20, 2005 11:52 pm
Asukoht: Laitse 5013912

Postitus Postitas boob »

See punkt peaks tähendama ainult seda, et piki liinialust ei tohiks sõita? Ei oleks ju reaalne, et ristipidi liini alt läbi ei tohiks sõita...
Läks Stirlitz mööda tänavat ja nägi, kuidas valges ürbis mees plangul roppusi üle värvib.
-Moderaator, mõtles Stirlitz.
Kasutaja avatar
kiiking
Julgeb Organiseerida
Postitusi: 477
Liitunud: L Jaan 06, 2007 10:15 pm
Asukoht: Viimsi-Mähe
Kontakt:

Postitus Postitas kiiking »

Äkki seletate lähemalt, milles Te probleemi näete?
Kas massiürituseks loetakse seda, kui mistahes piiratud alal viibib korraga üle 50 inimese? Kui nii, siis pole ju probleemi. Vaevalt kuskil liini all parajasti nii palju rahvast koos on.
Urmas Laansalu
5211589
kiiking@neti.ee
www.kiiking.com
Kasutaja avatar
boob
Moderator
Postitusi: 2501
Liitunud: T Sept 20, 2005 11:52 pm
Asukoht: Laitse 5013912

Postitus Postitas boob »

kiiking kirjutas:Äkki seletate lähemalt, milles Te probleemi näete?
Kas massiürituseks loetakse seda, kui mistahes piiratud alal viibib korraga üle 50 inimese? Kui nii, siis pole ju probleemi. Vaevalt kuskil liini all parajasti nii palju rahvast koos on.
Selle lause peale julgeks ma küll küsida, et oled Sa ikka mõnel võistlusel käinud?

Mõnel "magusal" liinialusel lõigul on korraga vintsimas kümmekond masinat ning sadakond pealtvaatajat...
Läks Stirlitz mööda tänavat ja nägi, kuidas valges ürbis mees plangul roppusi üle värvib.
-Moderaator, mõtles Stirlitz.
Kasutaja avatar
kiiking
Julgeb Organiseerida
Postitusi: 477
Liitunud: L Jaan 06, 2007 10:15 pm
Asukoht: Viimsi-Mähe
Kontakt:

Postitus Postitas kiiking »

boob kirjutas:Selle lause peale julgeks ma küll küsida, et oled Sa ikka mõnel võistlusel käinud?
Mõnel olen aga ikka ei saa aru, milles asi. Võistlus ei toimu ju ainult ühes kindlas liinialuses. Võistlus on hajutatud ja võimatu on korraldajal ju teada, mis ajal see niiöelda massiüritus kuskil toimub.
Aru ma ei saa probleemist.
NB: Tobedaid seadusi on palju- kõiki pole lihtsalt võimalik täita, sest need ei täida oma eesmärki.
Urmas Laansalu
5211589
kiiking@neti.ee
www.kiiking.com
Kasutaja avatar
kiiking
Julgeb Organiseerida
Postitusi: 477
Liitunud: L Jaan 06, 2007 10:15 pm
Asukoht: Viimsi-Mähe
Kontakt:

Postitus Postitas kiiking »

Võistluskeskus on massiüritus ja selle korraldamiseks on kindlasti luba olemas. Ühe kindla liini alla kogunenud inimeste eest ei saa korraldaja vastutada, sest tema pole neid sinna teatud kellaajaks kokku kutsunud.
Kui keegi ei organiseeri, siis pole ka vastutajat. See sai meile selgeks juba pronksöö kohtujamast :roll:
Ma arvan, et siin erilist probleemi pole, kuigi märkus võib olla asjakohane.
Urmas Laansalu
5211589
kiiking@neti.ee
www.kiiking.com
Päkapikk
Fitting 38"
Postitusi: 239
Liitunud: K Veebr 01, 2006 12:55 pm

Postitus Postitas Päkapikk »

Mõttetu on laskuda vaidlustesse teemal, kas seadus on loll. Kiirusepiirang tundub ka loll. Paljudel juhtudel ei juhtu selle eiramisel midagi. Samas kiirust ületades surmaga lõppeva avarii tegemine võib lõppeda kinnimajas, isegi kui piirang on loll.
Minu teemaalgatuse mõte oli lihtsalt juhtida tähelepanu võimalikule tähelepanuta jäänud kohale.
Kirjaoskamatu pähkel
Kasutaja avatar
kiiking
Julgeb Organiseerida
Postitusi: 477
Liitunud: L Jaan 06, 2007 10:15 pm
Asukoht: Viimsi-Mähe
Kontakt:

Postitus Postitas kiiking »

Päkapikk kirjutas:Minu teemaalgatuse mõte oli lihtsalt juhtida tähelepanu võimalikule tähelepanuta jäänud kohale.
Arusaadav. Aga anna ka mõni vihje, kuidas sellist olukorda lahendada.
Samas ei saa ka selle asjaga lolliks minna, sest siis jääks suurem osa võistlusi üldse ära. Neid kohti, mida kasutada on niigi vähe. Liinide all on minu meelest kontroll üsna tugev, et ei vintsitaks el. postidest.
Urmas Laansalu
5211589
kiiking@neti.ee
www.kiiking.com
Kasutaja avatar
Raitz
Fitting 38"
Postitusi: 368
Liitunud: T Veebr 13, 2007 2:23 pm
Asukoht: Rakvere

Postitus Postitas Raitz »

Juhiks siiski tähelepanu, et seadus ei sätesta, mispidi liini kaitsevööndi suhtes ei tohi oma üritust korraldada, seega ei oma tähtsust , kas liiniga on ürituse suund risti või pikuti. Seega seni, kuni Tallinn - Tartu manteel pole keelustatud üle 50 kohalised bussid, mis võiks vabalt organiseeritud massiürituseks kvalifitseeruda, rääkimata nii mõnestki maratonist, mille teekond ristub nii mõnegi liiniga, tuleks siiski kainest talupoja mõistusest lähtuda. Vastasel juhul olen ma valmis kärama selle poolt, et ükski buss ei tohi sõita ühegi üle 1000v elektriliini alt läbi, kuna seadus ei sätesta erijuhte, millal ta ei kehti, või et risti elektriarajatise kaitsetsooni teljega tohib korraldada üritusi.
1 Hobujõud
MikkM
Fitting 38"
Postitusi: 344
Liitunud: R Nov 14, 2008 7:35 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas MikkM »

On seal liini all ka reaalselt ohtlik olla? (Ei mõtle juhtu kus liinid maha kukuvad või meteoriit pähe tuleb)


Puht sportlikust huvist küsin, huvitavalt särisevad küll mõned kui lähedal olla, seepärast ka uudishimu, kas võib minu tervisele mõjuda.
Kasutaja avatar
Raitz
Fitting 38"
Postitusi: 368
Liitunud: T Veebr 13, 2007 2:23 pm
Asukoht: Rakvere

Postitus Postitas Raitz »

MikkM kirjutas:On seal liini all ka reaalselt ohtlik olla?
Teoorias võib isolaator läbi anda, liini traat katkeda, isolaator murduda, sammpinge sind tappa....

Reaalselt on Vöötrada linnas tuhandeid kordi ohtlikum koht, ometi kasutatakse neid igapäevaselt.
1 Hobujõud
no fear
Got ARB and Nitrous?
Postitusi: 196
Liitunud: N Mär 20, 2008 9:41 am
Asukoht: Mulkland

Postitus Postitas no fear »

MikkM kirjutas:On seal liini all ka reaalselt ohtlik olla? (Ei mõtle juhtu kus liinid maha kukuvad või meteoriit pähe tuleb)


Puht sportlikust huvist küsin, huvitavalt särisevad küll mõned kui lähedal olla, seepärast ka uudishimu, kas võib minu tervisele mõjuda.
Mina veedan liinide all aastas ikka mitukümmend päeva kokku ning läbin sadu kilomeetreid. Ei tea, et oleks tervisele kuidagi halvasti (VEEL) mõjunud. Juuksed püsti ei ole ja pereliikmed särtsu ei saa...kahju, oleks ju hea, kui tulen koju ning lasen oma pinged purki :lol:

Viibin 110-330kV liinide all.
CanAm 1000XXC´21, Polaris Sportsman 1000 XP S`20,
Eestis-ATV võistkond KOHALIKUD, Soomes-ATV Team Estonia
Päkapikk
Fitting 38"
Postitusi: 239
Liitunud: K Veebr 01, 2006 12:55 pm

Postitus Postitas Päkapikk »

110-330 kV liinide juures on õnnetuse tõenäosus üpris väike, kuna varjatud vigu praktiliselt ei esine. Võrgu neutraal on maandatud ja iga leke lõpeb meeldejääva ja vaatemängulise lühisega, mida automaatselt lülitatakse välja millisekunditega. Ohud on seotud pigem äikese ajal liigpingetega ja indutseeritud või mahtuvusliku energiaga korralikult maandamata metallosades.
Keskpingeliinidega on asi mõneti vastikum. Keskpingevõrgul puudub neutraalil maandus. Võrgud võivad töötada tunde ja isegi päevi rikkega. Sellise rikke lähedale sattumine on väga ohtlik. Eriti vastikud on keskpinge, 6-35 kV betoonist õhuliinimastid, millel on liinitraaversil isolaatori rikke tõttu maaühendus. Sellised postid võivad töötada pikalt võrgus enne rikke leidmist.
Seega võiks öelda, et ohud eksisteerivad. Mu hea sõber on EE endine tööohutusspetsialist ja ta kirjeldused juhuslike inimestega juhtunud õnnetustest on üpris koledad.
Särin liinil on koroona ehk osalahendus õhus, mis tekib elektrivälja teravate muutuste juures, see ei ole ohtlik. Omaette küsimus on elektrivälja mõju elektriliinide all, kuid see on pigem ohtlik seal pidevalt viibivatele inimestele. Tööohutuse tagamiseks on piiratud töötamise aeg pingestatud kõrgepineseadmete lähedal, seda just elektrivälja mõju tõttu.
Kirjaoskamatu pähkel
Vasta

Mine “4x4 üritused / 4x4 events”