Erateed-ja maad ning kaardid

Koht, kus saab arutada 4x4 teemadel, leppida kokku aegu, sõitude kohti ja muidu informatiivne koht / Information about different 4x4 events, safaries and adventures in Estonia and abroad.

Moderaator: Moderators

Vasta
Kasutaja avatar
donalds
True Off Roader!
Postitusi: 1280
Liitunud: R Nov 04, 2005 2:14 pm
Asukoht: tln

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas donalds »

Paljud ei teagi mis asi maaameti leht on. Isegi mina ei teadnud, eelmise aastani seda.ennem polnud vaja kui hakkasin maakoha piire otsima... Niilihtne see ongi... Ja tee on kah suhteline mõiste. Avalikus kohas ei tohi iivet kah tõsta. Eramaal ammugi mitte ilma omaniku nõusolekuta. Veel kord ma ei õigusta kedagi-midagi. :twisted:
Aega läheb aga asja saab...

Donald
58290905
tcumen
Mudder
Postitusi: 64
Liitunud: K Okt 10, 2007 9:19 pm

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas tcumen »

:D
Viimati muutis tcumen, L Apr 30, 2016 7:39 am, muudetud 1 kord kokku.
honkomees
True Off Roader!
Postitusi: 1286
Liitunud: P Juul 05, 2009 4:57 pm
Asukoht: Metsaelajate keskel Haanjamaa serval

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas honkomees »

TiitR kirjutas:
donalds kirjutas:mitte päris, aga midagi sellist, igamees pole kahjuks ilgem it või nutifoni vana, kes oskab igalpoolt kohe uurida kas on eramaa või ei... 90% eesti elanikest ei tea ja ei oska vaadata, kust maalt kelle maa jne... mitte et ma nagu õigustaks neid tegusi... kõik siin ilmas ei sünni tarkadena...
See nüüd ka üsna rumal jutt. See, et sa ei oska või ei taha enne kuhugi ronimist endale selgeks teha, kelle maale võid sattuda, ei vabasta nüüd küll kohustustest. Umbes nii, et rallin kuhugi suvaliselt rööpad sisse ja maaomaniku pahameele peale käratad, et mine p*rsse, ma ei oska nutitelefonis surfata või Maa-ameti lehelt eelnevalt otsida, kuhu sattusin?
Kahjuks lihtsalt sõites ei os arvatagi, gps sind kuhugi erateedele juhatab. Endal olnud paar juhust, kus võõras kandis sõites ja mitmekümne km ringe vältida soovides olen pannud seadistuseks maanteed ja otsem tee ning kõvakattega teede eelistus on niikuinii maas, kuna ise elan kruusateede piirkonnas. Tulemusena olen kord jõudnud taluhoovi, kust teed edasi ei lähe aga gpsi kaart näitab teed, olen Valgast Võrru sõitnud mööda laia kruusateed, silma järgi igati riigimantee, mis aga hakkas järjest kitsenema kuni muutus mülkaseks põlluvaheteeks mis viis kellegi seasöödaplatsile ja pärast hakkas jälle laienema ning muutus laiaks korralikuks kruusateeks, on gps näidanud teed üle viljapõllu jne. Sealjuures pole ma kunagi plaaninud nö sõitma minna maastikule vaid ikka võimalikult otse ja kiiresti läbida vahemaa võõramas kohas (nt 70 otse vs 120 km kõvakattega teel gpsi järgi). Kodukandis oskad neid gps lõkse vältida aga sadakond km eemal võid jätta üsna imeliku mulje, samas tihti pole enam ka aega tuldud teed tagasi sõita rääkimata kümnetest lisakilomeetritest.
Huvitav, et jalakäijatega libedaga toimunud õnnetustes on praktiliselt alati süüdi libedad kõnniteed ja hooletud kinnistuomanikud, aga autojuhtide teelt väljasõitude puhul on tegu "ilmastiku ja teeoludele mittevastava kiirusega"
Kasutaja avatar
TarviR
Rock Crawler
Postitusi: 671
Liitunud: E Mai 23, 2011 11:59 pm

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas TarviR »

Üldiselt on meie õigusruumis asjad niiviisi sätitud, et kuni asi ei ole keelatud, on see lubatud. Sellest lähtuvalt peab eramaa omaniki ise hoolt kandma, et tema omad oleks üheselt mõistetavalt tähistatud. Kui tähistust ei ole, siis ei saa ka nõuda, et heauskne võõras maa kuuluvusest teadlik oleks. Loomulikult peab esimese küsimise peale lahkuma aga selle hetkeni ei ole midagi valesti.

Kõikidest roobastest ja lillekestest rääkides arvan, et enamus juhtumitest taandub isiklikule solvumisele ja üle arenenud omandiinstinktile.
Maasturiga teed kaks 35 cm kraavikest ja oled kurjategija, väärid mõne arvates surmanuhtlust. Samas kõrval on samale omanikule kuuluv paar hektarit suur raiesmik, kus vööni ulatuvad laiad metsamasinatest jäänud roopad. Roobaste vahel aga ühtlane segu mudast ning läbi-segi vedelevatest okstest ning muust väheväärtuslikust puidust.
Suures pildis on maasturiga tehtud kahju olematu, taandub ainult isiklikule solvumisele.
Kutsun kõiki maaomanikke sarnase situatsiooni tekkides korraks järele mõtlema ja enne kaheraudse haaramist kaaluma, kas ehk jätta sellele hinge tekkinud väikesele fekaalitükikesele reageerimata. Kui nii talitame, saame lõpuks kõik rohkem tegevusvabadust ning vähem negatiivseid emotsioone.
D4D+R6+V6
Kasutaja avatar
donalds
True Off Roader!
Postitusi: 1280
Liitunud: R Nov 04, 2005 2:14 pm
Asukoht: tln

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas donalds »

ma küll võin eksida, aga, ütlen ausalt kui keegi tahaks minu maal sõita teatud rada, siis andku minna... poleks kahju, sest see ikkagi parem kui kuskil kiirusi arendada või siis linnas oda panna...
Aega läheb aga asja saab...

Donald
58290905
Veljo
Mudder
Postitusi: 71
Liitunud: P Dets 28, 2008 10:48 am
Asukoht: Tallinn-Järvamaa

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas Veljo »

Tere taas!
Kuna olen viimase tulise mõttevahetuse algautor, siis pisike tagasiside ka siit.
Tänaseks olukord minu hinnangul igati positiivselt lahenenud – rööbaste tegija tuli kohale, tunnistas, et läks jah tiba sandisti ja tasandas rööpad labida abil ära. Mõne kuuga taastub pinnas looduse abiga ilusti. Seega ON 4x4 seltskonnas ausaid ja teistega arvestavaid inimesi, tänud neile!
Selle asja juures üllatas mind positiivselt näoraamatu operatiivsus ja sealsete suhtlejate arusaamine. Ka sealne postitus kandis mõtet leida maasturijuht ja lahendada asi omavahel ära. Erinevalt siinsest „hagu alla ajamisest“, liikus seal asjalik info ja saime juhiga kiirelt kontakti. Edasi juba konkreetne kokkulepe ja asi korras.
Kokkuvõtvalt soovin 4x4 seltskonnale tolerantsemat suhtumist maaomanikesse, aga ka omavahel. Kui maad või metsa kasutatakse mõistlikult st neid kahjustamata, siis vaevalt keegi sõitmist keelab.
Kasutaja avatar
iiripilli
Fitting 38"
Postitusi: 228
Liitunud: L Veebr 20, 2016 3:01 pm
Asukoht: Järvamaa

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas iiripilli »

Veljo kirjutas:Tere taas!
Tänaseks olukord minu hinnangul igati positiivselt lahenenud – rööbaste tegija tuli kohale, tunnistas, et läks jah tiba sandisti ja tasandas rööpad labida abil ära. Mõne kuuga taastub pinnas looduse abiga ilusti.
Tore oleks nüüd vaadata pilti tasandatud rööbastest...et kui pahandus sai piltidega üldsuse ette toodud siis saagu piltidega ka asi lõpetatud...
Land Cruiser PZJ75
Mob: 5624kolm844
Veljo
Mudder
Postitusi: 71
Liitunud: P Dets 28, 2008 10:48 am
Asukoht: Tallinn-Järvamaa

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas Veljo »

iiripilli kirjutas:Tore oleks nüüd vaadata pilti tasandatud rööbastest...et kui pahandus sai piltidega üldsuse ette toodud siis saagu piltidega ka asi lõpetatud...
Okey, juhtun lähiajal metsa, teen paar klõpsu ja viskan siia, ega see mulle raske ole :)
Veljo
Mudder
Postitusi: 71
Liitunud: P Dets 28, 2008 10:48 am
Asukoht: Tallinn-Järvamaa

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas Veljo »

TarviR kirjutas:Üldiselt on meie õigusruumis asjad niiviisi sätitud, et kuni asi ei ole keelatud, on see lubatud. Sellest lähtuvalt peab eramaa omaniki ise hoolt kandma, et tema omad oleks üheselt mõistetavalt tähistatud. Kui tähistust ei ole, siis ei saa ka nõuda, et heauskne võõras maa kuuluvusest teadlik oleks. Loomulikult peab esimese küsimise peale lahkuma aga selle hetkeni ei ole midagi valesti.
Mind hakkas huvitama see TarviR väide ja kuna olen kuulnud vähe teist juttu eramaadel viibise lubatavausest, siis võtsin aega ja süüvisin vähe sellesse.
Kokkuvõtvalt võin kummutada väite, et eramaa omanik peab oma maa kuidagi tähistama või tarastama, takistamaks seal mootorsõidukite lubamatut kulgemist.

Selle tõestuseks on keskkonnaseadustiku üldosa seaduse § 32, mis kirjeldab võõral maal viibimise lubatavuse järgmiselt.
(1) Teise isiku omandis oleval maatükil (edaspidi võõras maatükk) võib viibida üksnes omaniku loal.
(2) Luba viibida võõral maatükil, välja arvatud õuemaal, eeldatakse olevat, kui omanik ei ole maatükki piiranud või tähistanud viisil, millest ilmneb tahe piirata võõraste viibimist maatükil, või kui tahe piirata viibimist ei ilmne muudest asjaoludest.
(2.1) Käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud loa olemasolu ei eeldata mootor- või maastikusõidukiga võõral maatükil viibimise puhul.

Lühidalt ja kokkuvõtvalt - mootor- või maastikusõidukiga maatükil viibimine eeldab igal-juhul maaomaniku luba ja see ei ole eelduslik, vaid reaalselt eksisteeriv luba. Selge keeluavaldus tara või märgi näol ei ole maa omanikule kohustuslik ja vajalik. Seega, see tegevus on meie õigusruumis reguleeritud ja eksisteerib ka konkreetne keeld.

Ühe sarnase kirjatüki leidsin ka erametsakeskuse kodulehelt http://www.eramets.ee/uudised-1/sa-eram ... _lubataht/
Kasutaja avatar
TarviR
Rock Crawler
Postitusi: 671
Liitunud: E Mai 23, 2011 11:59 pm

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas TarviR »

Veljo kirjutas:
TarviR kirjutas:Üldiselt on meie õigusruumis asjad niiviisi sätitud, et kuni asi ei ole keelatud, on see lubatud. Sellest lähtuvalt peab eramaa omaniki ise hoolt kandma, et tema omad oleks üheselt mõistetavalt tähistatud. Kui tähistust ei ole, siis ei saa ka nõuda, et heauskne võõras maa kuuluvusest teadlik oleks. Loomulikult peab esimese küsimise peale lahkuma aga selle hetkeni ei ole midagi valesti.
Mind hakkas huvitama see TarviR väide ja kuna olen kuulnud vähe teist juttu eramaadel viibise lubatavausest, siis võtsin aega ja süüvisin vähe sellesse.
Kokkuvõtvalt võin kummutada väite, et eramaa omanik peab oma maa kuidagi tähistama või tarastama, takistamaks seal mootorsõidukite lubamatut kulgemist.

Selle tõestuseks on keskkonnaseadustiku üldosa seaduse § 32, mis kirjeldab võõral maal viibimise lubatavuse järgmiselt.
(1) Teise isiku omandis oleval maatükil (edaspidi võõras maatükk) võib viibida üksnes omaniku loal.
(2) Luba viibida võõral maatükil, välja arvatud õuemaal, eeldatakse olevat, kui omanik ei ole maatükki piiranud või tähistanud viisil, millest ilmneb tahe piirata võõraste viibimist maatükil, või kui tahe piirata viibimist ei ilmne muudest asjaoludest.
(2.1) Käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud loa olemasolu ei eeldata mootor- või maastikusõidukiga võõral maatükil viibimise puhul.

Lühidalt ja kokkuvõtvalt - mootor- või maastikusõidukiga maatükil viibimine eeldab igal-juhul maaomaniku luba ja see ei ole eelduslik, vaid reaalselt eksisteeriv luba. Selge keeluavaldus tara või märgi näol ei ole maa omanikule kohustuslik ja vajalik. Seega, see tegevus on meie õigusruumis reguleeritud ja eksisteerib ka konkreetne keeld.

Ühe sarnase kirjatüki leidsin ka erametsakeskuse kodulehelt http://www.eramets.ee/uudised-1/sa-eram ... _lubataht/
Pidasin silmas erateid. Teevälisel alal mootorsõidukiga liikumine on teine teema, see ei ole tõesti lubatud ja olenemata omanikust peaks luba niiehknaa olema. Seda ka siis, kui tegemist riigimetsaga. Päris elus on tihti mureks see, et tee on kunagi olnud tee ja registris kajastub endiselt sellena aga koha peal ei pruugi pilt enam teed meenutada. Maasturiga liikudes saab sellest maaomanikuga tüli tõusta kohe kindlasti. Samuti leidub piisavalt teid, mis olemuselt teed aga paberil puuduvad. Ma olen üsna kindel, et vastava tähistuseta erateel omaniku loata viibimine ei saa olla karistatav. Kui on, siis jään ootama selle seadusesätte kummutamist riigkohtus. Vastasel korral peaks suvalise korteriühistu maale sisse sõites olema luba ja sisuliselt kõik inimesed oleksid automaatselt seadusega pahuksis.
Viimati muutis TarviR, N Mai 05, 2016 3:04 pm, muudetud 1 kord kokku.
D4D+R6+V6
Veljo
Mudder
Postitusi: 71
Liitunud: P Dets 28, 2008 10:48 am
Asukoht: Tallinn-Järvamaa

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas Veljo »

TarviR kirjutas: Pidasin silmas erateid. Teevälisel alal liikumine on teine teema, see ei ole tõesti lubatud aga olenemata omanikust peaks luba niiehknaa olema. Seda ka siis, kui tegemist riigimetsaga. Päris elus on tihti mureks see, et tee on kunagi olnud tee ja registris kajastub endiselt sellena aga koha peal ei pruugi pilt enam teed meenutada. Maasturiga liikudes saab sellest maaomanikuga tüli tõusta kohe kindlasti. Samuti leidub piisavalt teid, mis olemuselt teed aga paberil puuduvad. Ma olen üsna kindel, et vastava tähistuseta erateel omaniku loata viibimine ei saa olla karistatav. Kui on, siis jään ootama selle seadusesätte kummutamist riigkohtus. Vastasel korral peaks suvalise korteriühistu maale sisse sõites olema luba ja sisuliselt kõik inimesed oleksid automaatselt seadusega pahuksis.
Väga hea, et täpsustasid oma algset mõtet. Teedel liikumise reeglid kirjas liiklusseaduses ja mu viidatuga see üldjuhul ei haaku.
Kuna minu juhtumi puhul ei olnud tegemist tee, ega ka kunagise teega, seepärast selle seaduse pügala välja tõin.
honkomees
True Off Roader!
Postitusi: 1286
Liitunud: P Juul 05, 2009 4:57 pm
Asukoht: Metsaelajate keskel Haanjamaa serval

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas honkomees »

Minu puhul on probleemiks need nn hallid alad, mida on kahte liiki- kaardil/gpsil teedena märgitud põlluga lõppevad rajad ja teistpidi igati soliidse (riigi)tee välimusega rajatised, mis võivad olla hoopis tähistamata erateed ja hoopiski kaardilt puududa.
Heauskse tavaliiklejana võib mõlemal puhul sattuda maaomaniku pahameele alla. Nii mõnelgi korral sattudes gpsi usaldades kellegi õue ligidusse olen mõelnud endamisi : mida küll peremees minust arvas?
Huvitav, et jalakäijatega libedaga toimunud õnnetustes on praktiliselt alati süüdi libedad kõnniteed ja hooletud kinnistuomanikud, aga autojuhtide teelt väljasõitude puhul on tegu "ilmastiku ja teeoludele mittevastava kiirusega"
tcumen
Mudder
Postitusi: 64
Liitunud: K Okt 10, 2007 9:19 pm

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas tcumen »

Suure tõenäosusega suudab mõistusega varustatud maaomanik siiski aru saada, kas tegu on eksinud lambukese või türnüfflist offroadiässaga. Või millegi vahepealsega.
Kui neid hakkab nädalas mitmeid letti maabuma, ei ole kindel, et mõistlikkusest ja arusaamisest palju järgi jääb. :!:
maksipoiss
Rock Crawler
Postitusi: 732
Liitunud: L Mai 07, 2011 8:29 am
Asukoht: Pärnu

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas maksipoiss »

Seaduse järgi ei pea tähistama, aga mõistlik on kui ikka väga ei meeldi et sinna kedagi satub. Tark on ju probleeme ennetada :!:
Veljo
Mudder
Postitusi: 71
Liitunud: P Dets 28, 2008 10:48 am
Asukoht: Tallinn-Järvamaa

Re: Erateed-ja maad ning kaardid

Postitus Postitas Veljo »

maksipoiss kirjutas:Seaduse järgi ei pea tähistama, aga mõistlik on kui ikka väga ei meeldi et sinna kedagi satub. Tark on ju probleeme ennetada :!:
See on nüüd küll kentsakas jutt! Miks peab maaomanik tegema ulmekulutuse ja kilomeetrite viisi okastraati ostma, et sellega maad ja metsa vandaalitsemise eest kaitsta? Keelusilitidest üksi nagunii ei piisa, sest iga meetri tagant neid ei jõua panna aga harvemalt jääb see kindlasti roolikeerajale "märkamatuks". Mõistlikum probleemiennetus on ikkagi selline, kus juht sõidab selgelt arusaadaval teel ja ei mütta teise põllul, heinamaal või metsavahel. Kui tee olemasolus kaheldakse (nt mingi vana tee vms), tuleb maaomanikuga suhelda ja olen üpris veendunud, et enamus kordadel jõutakse kokkuleppele.
Kordan üle, et see saaga sai alguse metsa ja heinamaa üles kündmisest, mitte teel või kunagisel teel ilma loata sõitmisest!
Vasta

Mine “4x4 üritused / 4x4 events”