Eesti maasturisõidu ajalugu.

Postid, mis kuhugi mujale ei sobi.

Moderaator: Moderators

Vasta
PriitV
Mudder
Postitusi: 95
Liitunud: E Jaan 07, 2008 2:33 pm
Asukoht: Tallinn/Noarootsi

Postitus Postitas PriitV »

Kõige esimene maastikusõit oli suvi 1998 Lemo korraldet Uunoga Ümber Eesti, kus nad KP's värviga rannakividele joonistasid ja sellega paksu pahandust tekitasid. See oli veel matkamine. Edit: kas 1998 sõitis Lemo üksinda ja see polnud võistlus??? Siis on Saku Safari 4X4 kõige esimene üldse.

12. september 1998 toimus esimene puhtalt sportlik maasturite võidusõit Saku Safari 4X4 ja sealt edasi on kõik Landyl kenasti kirjas. Esimesest Safarist võiks olla siiani kehtiv maasturite kaugushüppe tulemus, keskmiselt tankimäelt lendasid Piirivalvurid oma Patroliga ja selleaegne Jeep'i müüja punase Wrangleriga 20 meetri kanti.

Vepsal sai just meenutatud, mõned mehed sellest ajast siiani rivis. Mõte on olnud Unic'us rallide korraldamise 10. aastapäeva tähistada nostalgia-Safariga aga eks see paistab, leidub jõudu seda teha või mitte.

Kui ma nüüd kodus pisut tuulan, siis ajaloo talletamiseks leian Safarite asjad kõik üles ja miks mitte need üle anda off-road ajaloonurgakese täitmiseks. Näiteks sõitjate omakäelised kinnitused, et sõidetakse omal riisikol jne. Kuid sportliku maastikusõidu esimeste võitjate nimed on täpselt teada: Toivo Urva/Rait Mamers Nissan Pick-Up Double Cab. Tegelikult võitsid nad ära kõik kolm toimunud Safarit.

Edit: võtsin siis 1998 aasta Safari asjad lahti ja leian sealt paar tänaseni teada-tuntud nime: kaart lugesid sel aastal Vaiko Püttsepp (19 koht Rannar Lehise kõrval) ja Margus Lamberg (21 koht Heiki Tarenõmme kõrval) aga Foresteriga rallis Aare Klooren ja Lapplanderiga Märt Rennik. Juba esimene sportlik sõit oli rahvusvaheline, Land-Roveri klubi värve kaitses inglane Wayne Sweeney. No ja miskipärast tekitab mus küsimust ka selline nimi, kui Priit Kommel? Iseenesest ma ju võin kogu nimekirja sisse toksida, kes teab, millises masinas "salastatud" tiiminime taga mõni tegelane ennast peidab. Kokku oli juba esimesel sõidul 35 osalejat masinat. Seega ma kahtlustan, et Vaiko ongi kõige staažikam offroader? Sootramm-Zootramm on vahepeal pause teinud.
Kasutaja avatar
Landy
Typo Master 2.1
Postitusi: 17310
Liitunud: L Veebr 22, 2003 4:07 pm
Asukoht: Tallinn, 5 minuti kaugusel offroadist.
Kontakt:

Postitus Postitas Landy »

Priit, äkki saaks Saku Safarite VHS videod nüüd kordusena DVD-l nö. juubelipaketina välja anda? Sai eile just see kassett makki lükatud-vaadatud ja vanu aegu meenutatud.

P.S. Sul ju sulg jookseb, miks sa ise ei viitsiks üht mõnusat kirjatükki-raamatut ette võtta?
Viimati muutis Landy, R Veebr 15, 2008 12:14 pm, muudetud 1 kord kokku.
-----------------------------------------------------------------
Lets talk about LAND ROVER's
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud aastast 1996, off-road spordis aastast 2003!
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
margus61
Zootramm
Postitusi: 717
Liitunud: N Okt 19, 2006 12:02 pm
Asukoht: Tallinn-Nõmme & Noarootsi

Postitus Postitas margus61 »

PriitV kirjutas:Kuid sportliku maastikusõidu esimeste võitjate nimed on täpselt teada: Toivo Urva/Rait Mamers Nissan Pick-Up Double Cab. Tegelikult võitsid nad ära kõik kolm toimunud Safarit.
Ja tsiteerides PriitV "Saku Safari läbi 3 aasta" statistilist kokkuvõtet:

"Võistkond Urva-Mamers on võitnud võistluse kõik kolm korda - ehk on kolmekordsed Saku Sangarid. Seejuures ei ole nad võitnud MITTE ÜHTEGI kiiruskatset!!!!
...
Järeldus: kihutamine pole kiiruse sünonüüm; autospordis tuleb MÕELDA; tuleb treenida."
margus61
Zootramm
Postitusi: 717
Liitunud: N Okt 19, 2006 12:02 pm
Asukoht: Tallinn-Nõmme & Noarootsi

Postitus Postitas margus61 »

Landy kirjutas:Priit, äkki saaks Saku Safarite VHS videod nüüd kordusena DVD-l nö. juubelipaketina välja anda? Sai eile just see kassett makki lükatud-vaadatud ja vanu aegu meenutatud.
Meenub, et mul peaks kuskil alles olema kiiruskatse läbimine kõrvalistuja poolt jäädvustatuna. Anno 2000 ja Mini DV peal. Autoks Sootramm Esimene ehk väike Lapplander. Kaadrisse on rikkalikult jäänud lae polstrit ja jalgealust vaheldumisi...
aadu
Fitting 44"
Postitusi: 482
Liitunud: T Mär 18, 2003 9:43 pm
Asukoht: Tallinn, Õismäe; Helsingi, Lassila
Kontakt:

Postitus Postitas aadu »

PriitV kirjutas: Edit: kas 1998 sõitis Lemo üksinda ja see polnud võistlus??? Siis on Saku Safari 4X4 kõige esimene üldse.
Ei tea kas üksinda aga võistlus see ei olnud.
Saku Safari oli ka minu andmetel esimene aga Peale "Uunoga ümber Eesti" võistlust tulid mehed kokku ja moodustati Eesti Offroadklubi.
Sel põhjusel loetakse Uunorallit Eesti organiseeritud offroadi alguseks.

Minagi võtsin esimesest saku Safarist osa aga kurat seda tiiminime nüüd enam mäletab. Võib-olla ASC võistkond???
http://www.landrover.ee/est/galerii/199 ... image3.htm
Tõsi küll, rooli taga ma seekord ei olnud, loksusin niisama üsna abitult kõrvalistmel :?
Ei takista vallid, ei takista kraav...
Kaarel Puk; Turist; võistkond Lendorav; :driving ; Sõitis Uunoga Ümber Eesti 1999
Kasutaja avatar
Landy
Typo Master 2.1
Postitusi: 17310
Liitunud: L Veebr 22, 2003 4:07 pm
Asukoht: Tallinn, 5 minuti kaugusel offroadist.
Kontakt:

Postitus Postitas Landy »

Suur osa Klubi asutajatest:
Pilt
kes vana asja meelde tuletab, sel... (üks oks laterenasse)
http://web.archive.org/web/*/http://www.4x4offroad.ee
-----------------------------------------------------------------
Lets talk about LAND ROVER's
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud aastast 1996, off-road spordis aastast 2003!
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
PriitV
Mudder
Postitusi: 95
Liitunud: E Jaan 07, 2008 2:33 pm
Asukoht: Tallinn/Noarootsi

Postitus Postitas PriitV »

Uuniklasena armastan ma tuhnida ajaloos ja EORK tekkimise kohta võib tuimalt parafraseerida Eesti kirjandusklassikat: "Kui uue aja maasturimehed metsa jõudsid, olid vanatehnikahuvilistel juba esimene tund läbi."

Nimelt loeks mina, jättes klubi Unic ja vana militaartehnika restaureerimise ja tarbimise täiesti kõrvale, organiseeritud maastikusõidu ja maastikuautode hobi alguseks tugevalt unikaalse hõnguga Klubi "Jeekim" teket suvi 1998. Ehk siis www.BJ40.ee on kindlasti selle hobi algus. Regatud nad on augustist 98 aga koos metsas käisid mõned mehed juba varem. Marek vast oskab rohkem rääkida. Seega parafraseeriks pigem teist klassikut: "Ühel ilusal suvepäeval said porimülka serval kokku kolm "haiget" tegelast. Ja vähemalt ühel neist oli kummalise disainiga maastikuauto..." Palju neid "Jeekimeid" alguses oli, aga et Indrek Sildam, Riho Mägist ja Kullo Vokk olid tegijad, selles olen ma 100% kindel.

Huvitava seigana, et juba 90'te keskpaigas, aga minul 1993, oli esimene(ja siiani viimane, kuna pole lihtsalt vaja) pärismaastur just seesinane "Muhvikas" ja et paaril sõbral oli ka selline, siis sai juba 15 aastat tagasi kergelt organiseeritult nendega Männikul turnimas käidud. Polügoon oli siis veel kinni aga karjäärid ja metsaalused vabad. GAZ ja UAZ olid veel enne seda, organiseeritult tarbisid maastikuautosid näiteks kolhooside agronoomid :D Kindlasti olid kuskil Eestis veel sõpruskonnad, kes neljarattaveolistega müttamas käisid. Ehk off-road kui harrastus, algas kaugelt enne EORK tegelaste kokkusaamist.
Kasutaja avatar
Una
emps
Postitusi: 121
Liitunud: K Veebr 16, 2005 10:46 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Una »

Ossa krt. Utiliseerisin ühe oma vana arvuti, mille kõvakettalt tulid välja Uunoga ümber Eesti sõidu pildid. Olid ajad :)

Sõitsime tollase tööandja (Q GSM) Toyota Hiluxiga ning sõidukulud kaeti ka firma poolt. Tegu oli kahekohalise autoga, kuhu ennast kolmekesi sisse mahutasime ning kohe Tartu mnt. väljasõidul selle eest ka politseilt trahvi saime.

Üritusest endast on ainult positiivsed mälestused. Saime kolmanda või neljanda koha ning sõiduaega tuli kokku 24 tunni ringis. Helgematest hetkedest meenub vahejuhtum kuskil Valga lähedal metsas, kus me suutsime pimedas autost eemale minnes ennast nii ära eksitada, et otsisime oma autot ligi tund, parvega jõe ületamine kuskil ning loomulikult mingi praami kaaperdamine Saaremaal, mille keegi oli broneerinud ning millega minu arust päris palju autosid kiirelt Hiiumaale said (välja arvatud vist meeskond, kes algselt selle praami bronnis).
2011 TR3 - SMS I / Kukepea III / ASMV 4.
2010 TR3 - Mudakoon 4. / Klaperjaht 11. / Kukepea 6.
2009 GT - Ladoga III / TR2 - ASMV 5.
2008 TR2 - Mudakoon 4.
2007 TR2 - Mudakoon I / ASMV I
2006 TR2 - Baltic Sea Cup I
2005 TR2 - Eesti Karikasari I
1998 Uunoga ümber Eesti IV
Kasutaja avatar
hulkur
been there, done that
Postitusi: 1552
Liitunud: E Okt 25, 2004 4:39 pm
Asukoht: N59:38:21 E25:30:32
Kontakt:

Postitus Postitas hulkur »

Heh, lugesin kod. Una heietusi ja tuli meelde, et mul olid kunagi meie tiimi pildid sellest sõidust netis, kae imet, hot.ee polnudki neid vahepeal ärakustutanud ja täitsa alles. Olid ajad ja olid autod...
Kasutaja avatar
Una
emps
Postitusi: 121
Liitunud: K Veebr 16, 2005 10:46 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Una »

Olid olid :) Ma lugesin vahepeal selle vana Õhtulehe artikli Uuno sõidu kohta läbi ja sain teada, et me lõpetasime ikkagi neljandana ja aeg oli 31 tundi 45 minutit.
2011 TR3 - SMS I / Kukepea III / ASMV 4.
2010 TR3 - Mudakoon 4. / Klaperjaht 11. / Kukepea 6.
2009 GT - Ladoga III / TR2 - ASMV 5.
2008 TR2 - Mudakoon 4.
2007 TR2 - Mudakoon I / ASMV I
2006 TR2 - Baltic Sea Cup I
2005 TR2 - Eesti Karikasari I
1998 Uunoga ümber Eesti IV
Kasutaja avatar
Olle
Fondihaldur
Postitusi: 442
Liitunud: N Sept 20, 2007 8:08 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Olle »

Una , kas see Õhtulehe lugu on netis või on sul eriti tähtsate asjade vahel paberkandjal 8)
Peale pildimaterjali olen enamus võistluste dokumente ära kaotanud :cry:
"In MUD we lust" Ž
Ž By Valge Hiir
Uunorallitasin juba 99'dal aga vahepeal olin pikalt haige - 2 ratast ei vedanud....
Kasutaja avatar
erik
Aktiivne Pikendus
Postitusi: 2776
Liitunud: L Juul 23, 2005 11:05 pm
Asukoht: Jõe laboratoorium

Postitus Postitas erik »

Kusjuures, see Hulkuri Rover (nagu roverid ikka) polegi manalateel, vaid elab uut elu oma moodsa diiselsüdamega. Äratundmisrõõm oli mul täitsa olemas :lol: , mis sest et uus omanik oli maskeerimisega kõvasti vaeva näinud. :D
Asju ehitatakse korralikult ja teemasse lähenetakse süviti!

Erik Metsis, Mudanägu aastast 1999.
Kasutaja avatar
Una
emps
Postitusi: 121
Liitunud: K Veebr 16, 2005 10:46 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Una »

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=79566

Siin on see Õhtulehe link, mille Landy kuskilt välja on kaevanud.
2011 TR3 - SMS I / Kukepea III / ASMV 4.
2010 TR3 - Mudakoon 4. / Klaperjaht 11. / Kukepea 6.
2009 GT - Ladoga III / TR2 - ASMV 5.
2008 TR2 - Mudakoon 4.
2007 TR2 - Mudakoon I / ASMV I
2006 TR2 - Baltic Sea Cup I
2005 TR2 - Eesti Karikasari I
1998 Uunoga ümber Eesti IV
Päkapikk
Fitting 38"
Postitusi: 239
Liitunud: K Veebr 01, 2006 12:55 pm

Postitus Postitas Päkapikk »

Aga kui esimesest võistluslikust üritusest on möödas kümme aastat, kas ei oleks mõistlik vanade aegade mälestuseks korraldada üks sportlik safari. Võistlusi on ju selle aja jooksul korraldatud igas eesti kandis ja huvitavat punktimaterjali ei tohiks olla puudu. Teeks Eestile ringi peale.
Ma pean muidugi silmas sellist kerget offroadi, midagi turisti stiilis - nagu perekonnaüritus (seda mitte Ermi perekondliku uisupäeva mõttes). Ja peale seda üks korralik grillimine ja õllejoomine näiteks ajalugu korrates Hiiumaal.
Viimati muutis Päkapikk, N Apr 09, 2009 10:51 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kirjaoskamatu pähkel
Kasutaja avatar
Landy
Typo Master 2.1
Postitusi: 17310
Liitunud: L Veebr 22, 2003 4:07 pm
Asukoht: Tallinn, 5 minuti kaugusel offroadist.
Kontakt:

Postitus Postitas Landy »

4x4.ee kõrgemates sfäärides pragu see idee käärib. Kui asi küps, hõigatakse välja.
-----------------------------------------------------------------
Lets talk about LAND ROVER's
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud aastast 1996, off-road spordis aastast 2003!
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
Vasta

Mine “Ajaviide ja muidu huvitav jutt”