ümberehitamine ja selle legaalsus

Koht kus käsitletakse Transpordiameti (ARK), tehnoülevaatuse, liiklusseaduse, liikluskindlustuse ja muude õigusaktidega seotud teemasid.

Moderaator: Moderators

Kasutaja avatar
rvv337
Fitting 38"
Postitusi: 306
Liitunud: N Okt 18, 2007 9:17 pm

ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas rvv337 »

hei,

..
aijaa ette kommiks ära, et kirjutan sel teemal seoses uue liiklusseadusega, kus enamus vanadest teemades räägitud jutt enam ei päde..
..

aru ma ei saa kuidas eestis asju tehakse.. mõnes riigis on näiteks fikseeritud, et 50mm võib vedrudest autot tõsta, keret aga mitte..

meil on miskit üüratud seadused ja määrused.. küsimise peale aga antakse poliitiliselt konkreetne vastus:
Majandus- ja kommunikatsiooniministri 13.06.2011. a määruse nr 42 „Mootorsõiduki ja
selle haagise tehnonõuded ning nõuded varustusele” lisa 1 kohaselt peavad rooli- ja
pidurisüsteem vastama valmistaja poolt ettenähtule ja nende ümberehitust võivad
teostada ainult sõiduki valmistaja või tema ametlik esindaja.
ehk siis ma justkui saan aru, et liftigu ma autot niipalju kui süda lustib, seni kui ma ei muuda rooli ja pidurisüsteemi, ja kui muudangi, siis lähen margi esindusse ja palun neil asjad kinni keevitada vms..
(5) Ümberehituseks ei loeta:
1) agregaatide, osade, seadmete ja süsteemide vahetamist, kui need kuuluvad samale sõidukitüübi versioonile;
Seega, kui Hilux'ile on toodetud ARB stange ja sinna käiv vints + tiiva kaitse rauad, lift kit jne, siis on need ju tehtud selle sõidukitüübi versioonile = pole vaja teha eritaotlust MNT'le ümberehituse loa saamiseks?

teine teema on rattad.. uutele märgitakse passi, mis veljed ja rehvid on lubatud.. kui need ka sealt ära koristan või muuta lasen, siis ei saa pollarid mind kottida? ometi olen kuulnud, et nad kotivad küll tõstetud maastureid...

kolmas teema on uue liiklusseadusega maasturi konktekstis väga ebamääraseks jäänud eriotstarbeline sõiduk ja selle määratlus - või ei osanud ma seda leida (varem oli lihtne, G = eriotstarbeline mis võib muuhulgas ka olla eriotstarbeline maastiku läbimiseks = on vaja vintsi jms).

minul on täna juba N1G tüüp N2 passis sees.. seega mida kuradit ma teha võin et legaalsuse piires asi oleks.. MNT ei suuda mulle konkreetsele küsimusele konkreetselt vastata.. igat vastust ootan ka 2 nädalat :)

any useful comments?

eesmärk on teha endale midagi sellist nagu siin hilux, aga seda tehes olla kindel, et investeerigud tuulde ei lenda ega probleeme ei tekita..
Pilt
--
onu Raiu
Kasutaja avatar
isakene
I know how to fix stuff
Postitusi: 1803
Liitunud: R Veebr 04, 2005 5:07 pm
Asukoht: L-Virumaa, Kadrina vald

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas isakene »

Tõste koha pealt pole suurest kottimisest kuulnud - mingi 100-150 mm olen ise mõnikümmend autot tõstnud ja keegi pole kurtnud ei politsei ega ülevaatuse koha pealt. Teistpidi pööratud sildadega on ilmselt juba omaette teema, suurem lift nõuab juba roolivarraste ümbertegemist ja selle peale hea pilguga ei vaadata.

Igasugu raudade ja aftermarket stangede ja muu mudru koha pealt oleme me veel väga leebes seaduseruumis. Saksas näiteks peab igal mitteoriginaalvidinal olema sertifikaat ja see peab olema tehnilisse passi kantud. Soomes vist sama lugu, seal on lisade jaoks lausa eraldi leht passis. Tõenäoliselt jõuame meie ka varsti sinnamaale. :evil:

Ratta mõõdud lased ARK-is ära muuta ja passi kanda. Passis võib olla ka mitu mõõtu, kui sellega on korras, pole ühelgi politseinikul kobisemist.

Eriotstarbeline sõiduk on eriotstarbeline sõiduk (hooldus, teehooldus, puksiir jne) ja selle kohta tehakse passi märge. G-tähis ei tähenda eriotstarbelisust.
Patrol, Pajero, Trooper kasutatud jupid.
56 486769, isakene@gmail.com
Kasutaja avatar
rvv337
Fitting 38"
Postitusi: 306
Liitunud: N Okt 18, 2007 9:17 pm

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas rvv337 »

tänud!
isakene kirjutas: Eriotstarbeline sõiduk on eriotstarbeline sõiduk (hooldus, teehooldus, puksiir jne) ja selle kohta tehakse passi märge. G-tähis ei tähenda eriotstarbelisust.
sain aru, et mingi hetk enne uut liiklusseadust, regati maasureid kas M1 või N1 ja G-tekkis sinna vaid siis kui läksid seda taga ajama... aga võisin ka valesti aru saada...

seda hooldussõiduki värki (a'la et saada kollaseid vilkureid) seoses uue liiklusseadusega enam ei tehta. samuti on nüüd ka kohustus hooldustööd tehes vilkur põlema panna, mis enne oli soovituslik..

kuidas nüüd aga sahka ette saab panna, seda ma enam ei tea..
--
onu Raiu
volli
Got ARB and Nitrous?
Postitusi: 133
Liitunud: T Mai 04, 2004 11:10 am
Asukoht: Harjumaa

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas volli »

Endale pakub huvi nö. kodukootud metallstange/vintsialuse juriidiline korrektsus. Kas põhimõtteliselt sellise detailiga pole ametlikult ülevaatuspunkti mõtet ronida?
Kasutaja avatar
helar
I live off from the mud
Postitusi: 2636
Liitunud: T Jaan 12, 2010 4:13 pm
Asukoht: Vääna Jõesuu

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas helar »

Käisin oma grandiga, millel nn kodukootud raud koos vintsiga ,ülevaatuspunktis amorte kontrollimas.
Ülevaataja vaatas, vaatas esiotsa ja ütles : " nende kolme lisatulega võib probleeme tekkida... ja ah ,et tõstetud... :? "
Vot selle tõste kohta täpsemalt ei uurinud, mis ja kuidas peab.
kolmanda lisatule tegin kiirelt paigaldatavaks ja vedeleb pagassis.
seega kui ilusasti teha, ei usu ,et keegi kotib.
Y61 Pätcruiser , LC80 .
Kuni autopesuni on offroad lahe...
Autoremont Tallinnas. http://www.heinworks.ee
volli
Got ARB and Nitrous?
Postitusi: 133
Liitunud: T Mai 04, 2004 11:10 am
Asukoht: Harjumaa

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas volli »

helar kirjutas:Käisin oma grandiga, millel nn kodukootud raud koos vintsiga ,ülevaatuspunktis amorte kontrollimas.
Ülevaataja vaatas, vaatas esiotsa ja ütles : " nende kolme lisatulega võib probleeme tekkida... ja ah ,et tõstetud... :? "
Vot selle tõste kohta täpsemalt ei uurinud, mis ja kuidas peab.
kolmanda lisatule tegin kiirelt paigaldatavaks ja vedeleb pagassis.
seega kui ilusasti teha, ei usu ,et keegi kotib.
Jah aga kas antud juhtum läheb lihtsalt ülevaataja pohhuistliku suhtumise alla? Teoorias oleks ta võinud kukele ka saata?
Kasutaja avatar
isakene
I know how to fix stuff
Postitusi: 1803
Liitunud: R Veebr 04, 2005 5:07 pm
Asukoht: L-Virumaa, Kadrina vald

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas isakene »

Lisakaitseraudadest veel: uues seaduses on asja nimeks ilus sõnavärd "esikaitsesüsteem" :lol:
Copypaste "Sõidukite tehnonõuetest":

Kood 603. Esikaitsesüsteem
Nõuded: 1) M1 ja N1 kategooria sõidukitele on lubatud paigaldada ainult direktiivi 2005/66/EÜ nõuetele vastavaid ja e-sertifitseeritud täiendavaid esikaitsesüsteeme;
2) Erandina on lubatud paigaldada direktiivi 2005/66/EÜ nõuetele mittevastavaid ja e-sertifitseerimata esikaitsesüsteeme:
a) enne 1. jaanuari 2002. a liiklusregistrisse kantud M1 ja N1 kategooria sõidukitele;
b) kuni 24. maini 2007. a liiklusregistrisse kantavatele M1 ja N1 kategooria maastikuautodele (M1Gja N1G).
c) üle 3500 kg täismassiga M1 kategooria sõidukitele.


Kaitseraudade kohta olid veel eraldi nõuded kuju, vastupidavuse ja muu kohta:

1) kere/kabiini ja nendest väljaulatuvatel osadel ei tohi olla teravaid, haakuvaid ega lõikavaid väljapoole suunatud eendeid, mis võivad põhjustada vigastusi isikutele, kes saavad löögi või puutuvad vastu sõiduki keret;
2) kere osade ümardusraadius peab olema vähemalt 2,5 mm. Kere osadel, mille omavaheline kaugus ei ületa 25 mm, võib ümardusraadius olla 0,5 mm. Kaitseraudade otsad peavad olema tagasi pööratud selliselt, et need ei haaraks läheduses asuvaid esemeid ning nende jäikade osade servade ümardusraadiused peavad olema vähemalt 50 mm;

1) esi- ja tagakaitseraud peavad olema kinnitatud ja korras;
2) esi- ja tagakaitseraud peavad taluma põrget, kui sõiduk liigub kiirusega 4 km/h vastu tõket.
Viimati muutis isakene, K Sept 14, 2011 9:15 pm, muudetud 1 kord kokku.
Patrol, Pajero, Trooper kasutatud jupid.
56 486769, isakene@gmail.com
Kasutaja avatar
uppund kana
Rock Crawler
Postitusi: 977
Liitunud: P Mär 28, 2010 6:35 pm
Asukoht: Pärnu-ühe varbaga Saaremaal
Kontakt:

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas uppund kana »

A kui ma nüüd lähen oma autoga näit. Soome ja ees kaitseraual puudub tähistus( vähemalt mina ei leidnud ,olgugi ,et täpselt sellist rauda pakutakse lisavidinana juba tootja poolt ja tundub ,et ongi tehase jupp). kas ja kuivõrd sellega võib üllatusi tulla sommide juures. Eestis ei öeldud ülevaatusel miskit ja ka politsei pole midagi kobisenud.
Parketitigu (praegu küll rohkem turist) ........Bussiga
Suhtlen inimestega ka 56 204 888
Kasutaja avatar
helar
I live off from the mud
Postitusi: 2636
Liitunud: T Jaan 12, 2010 4:13 pm
Asukoht: Vääna Jõesuu

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas helar »

Jah , sõltub inimesest, oleks võinud ka kukele saata.
Minu kliente on ka kukele saadetud:
näide: 2006a avensis. Naisterahvas tuli ülevaatuselt ja ei saanud läbi.
Põhjus paberil : Juhtimissüsteem omavoliliselt ümber ehitatud. WTF??
Vaatasime auto üle - kõik korras.
Soovitasin tarbijakaitsesse pöörduda ,mida klient ka tegi.
Mõni nädal hiljem helistas mulle tollesama üv punkti juhataja ja hakkas heietama, et me ju kõik tehnikainimesed ,miks siis kohe nii ... :floff .
Muidugi oli avensis korras!
Ehk: sõltub ülevaatajast.
--
samas ei tea paljud, et sinna sitamajja, kus talle ilmselgelt liiga tehakse, ei pea minema kordusülevaatust tegema, vaid saab teises kohas uuesti nullist alata.
--
Samas kui stange korralikult on tehtud, ei tohiks normaalsete kodanikega üv l probleeme tulla.
Küsisin ka tuttavalt mundrimehelt, kuidas minukootud viguri peale vaadataks- probleemi poleks.
Muidugi on ka linnavahel igasugu sigitisi nähtud. osadel neist tasuks minumeelest permanentselt garaasis parkida.
Y61 Pätcruiser , LC80 .
Kuni autopesuni on offroad lahe...
Autoremont Tallinnas. http://www.heinworks.ee
Kasutaja avatar
isakene
I know how to fix stuff
Postitusi: 1803
Liitunud: R Veebr 04, 2005 5:07 pm
Asukoht: L-Virumaa, Kadrina vald

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas isakene »

uppund kana kirjutas:A kui ma nüüd lähen oma autoga näit. Soome ja ees kaitseraual puudub tähistus( vähemalt mina ei leidnud ,olgugi ,et täpselt sellist rauda pakutakse lisavidinana juba tootja poolt ja tundub ,et ongi tehase jupp). kas ja kuivõrd sellega võib üllatusi tulla sommide juures. Eestis ei öeldud ülevaatusel miskit ja ka politsei pole midagi kobisenud.
Kui politseil väga paha tuju on, siis võidakse muidugi kottida :lol: aga vaadates, millega põdrad ise ringi kärutavad, võib arvata et neil on asjast suht poogen. Vanas Euroopas suhtub politsei erinevustesse üldiselt inimlikult ja kui asi otseselt ega kaudselt ohtu ei kujuta, siis üldiselt kedagi eriti ei huvita. Pigem võib probleem tekkida endistes idabloki maades, kus juhtunust ringleb nii erinevaid tõsilugusid kui ka linnalegende...
Patrol, Pajero, Trooper kasutatud jupid.
56 486769, isakene@gmail.com
AsTroSS
Fitting 44"
Postitusi: 491
Liitunud: L Mai 16, 2009 10:01 pm
Asukoht: linna lähedal maal

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas AsTroSS »

Mul on ka paari ülevaatuspunktiga kehvad kogemused: Ram'i ühel rooliotsal puudus splint ja kirja läks : eriti ohtlik viga, roolisüsteem purunenud või puudub üldse :eek ,

Idioot pärast ise väitis,et ei viitsi õiget märkust otsida ja võtab alati esimese kõige kangema .... :floff , sellest punktist ei pääse läbi ilmselt ka tutika masinaga
Dodge Ram T25
Dodge Ram T35

Kui suureks saan ,siis ostan KRAZ 255B ......
insener007
Fitting 44"
Postitusi: 450
Liitunud: N Dets 04, 2008 2:23 pm

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas insener007 »

Märjamaa vanasõna : Igal endast lugupidaval kodanikul peab olema isiklik hambaarst ja isiklik ülevaatusemees :D
Chero
Kasutaja avatar
tarmo
I live off from the mud
Postitusi: 5138
Liitunud: N Juul 01, 2004 1:04 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas tarmo »

Raivo - G kategooria on kogu aeg olnud ja selle passis olemine või mitte olemine on suhteliselt suvaliselt alati käinud. Tegelikult on G jaoks ka reeglid seaduses (ei viitsi hetkel otsida), aga oli mingi nõue, kui järsku tõusu suudab ületada ja üks differ pidi olema minu mäletamist mööda lukustatav. Reaalselt aga ei pandud ega ilmselt ei panda ka praegu selle järgi, vaid kuidagi suvalt. Mul Cruiser oli M1G näiteks, Gaz 66 oli N2G, aga Suzuki mingil põhjusel on siiani M1 :)

Rehvi mõõte ei panda passi mitte uuematel autodel, vaid veokitel (sh väikeveok ehk N1) ja kaubikutel (vist on ka N-kategooria?).
Tarmo Toom, off-the-road alates 2003
Vaba/TR1 2005-2009
TR3 2009-2015 (Mainor Team)
Suzuki KQ700 30"MT
LC200/V8 32"AT
tarmo@4x4.ee, 526 5874
margus61
Zootramm
Postitusi: 717
Liitunud: N Okt 19, 2006 12:02 pm
Asukoht: Tallinn-Nõmme & Noarootsi

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas margus61 »

tarmo kirjutas:...
Rehvi mõõte ei panda passi mitte uuematel autodel, vaid veokitel (sh väikeveok ehk N1) ja kaubikutel (vist on ka N-kategooria?).
Mul jälle teistsugune kogemus. Juunis 2010 regasin M1G ( :mrgreen: ) Audi Allroadi ümber ja uuele registreerimistunnistusele ilmus märkuste lahtrisse rehvimõõt sisse. Ainult üks ja väikseim tehase poolt pakutavatest.

Ilmselt on variandid kehtestatud seadusi austavaks liiklemiseks:
1) raisata hulk aega, joosta paberitega esinduse ja "ARK" vahel ning tõestada, et pole kaamel ja maksta uue registreerimistunnise eest;
2) osta 2 jooksu velgesid ja rehve ning realiseerida olemasolevad.

Esialgu olen tublid asjatundjad saatnud mõttes sinna, kust hunt peeretab (tsiteerides Ivan Oravat)...
Kasutaja avatar
uppund kana
Rock Crawler
Postitusi: 977
Liitunud: P Mär 28, 2010 6:35 pm
Asukoht: Pärnu-ühe varbaga Saaremaal
Kontakt:

Re: ümberehitamine ja selle legaalsus

Postitus Postitas uppund kana »

Mul Opel Monterey on kah M1G :roll:
Parketitigu (praegu küll rohkem turist) ........Bussiga
Suhtlen inimestega ka 56 204 888
Vasta

Mine “ARK, TÜV, kindlustus ja muud juriidilised küsimused”