Zillu

Ehitad autot ja tahad oma tegevust jagada ? see on see koht, kus eputada, rääkida ning respecti koguda.

Moderaator: Moderators

Kasutaja avatar
Kjen
Der Sponsor
Postitusi: 539
Liitunud: N Jaan 11, 2007 3:14 am
Asukoht: Tallinn

Re: Zillu

Postitus Postitas Kjen »

Jah. Selline oht on. Ma isegi seda eelnevalt mainisin. Aga kuudis ruumiga priisata pole. Tuulutusvahed jättes oleks kuut seestpoolt 4cm kitsam ja 2cm madalam.
Aga õnneks ma veel ei pea veel seal kuudis püsivalt sees elama ja sealne sisekliima on sama mis väljas.
Esimene saun oli 28 okt ja teist sauna pole veel olnud.
Et ka liigsaunatamisoht nagu ei ähvarda.
al
True Off Roader!
Postitusi: 1126
Liitunud: T Apr 22, 2003 11:47 am
Asukoht: Elva

Re: Zillu

Postitus Postitas al »

Kui järgmise sauna põrandalt värvi maha võtta plaanid, siis lihtsam kuumaga enne värv maha koorida, kas fööni, või infrapuna kuumutiga. Või siis autopoe liivapaberid (Indasa), mis ei võta väga värvi sisse. Boschi märgiga paberid püsisid kah kauem puhtad. Kahjuks mõlemil ainult alates 80-st teraga.
Aga muidu kena töö, 10p lähevad teele stiilsete lülitite-pistikupesade eest.
Kasutaja avatar
Kjen
Der Sponsor
Postitusi: 539
Liitunud: N Jaan 11, 2007 3:14 am
Asukoht: Tallinn

Re: Zillu

Postitus Postitas Kjen »

Ehituse eriosad.

Nagu ennist mainitud, siis ameti poolest ma kutsun ennast torumeheks, kuigi palka saan sellise tegevuse eest, nagu lapsed kunagi tabavalt minu põhitöö olemust iseloomustasid – tõmban arvutis kriipse.
Sellele vaatamata suurimad tagasilöögid tabasid minu sauna projekti just veevärgi rajamisel.
Idee on iseenesest lihtne – eesruumi istmete all on 2 veepaaki ja ahju poolt köetav väike boiler. Kokku on võimalik kaasa võtta siis ca 300l vett, millest peaks jaguma mõistlikult kasutades umbes 25 minutiliseks duššiks.
Pilt
Esimene läbimõtlematus, millega seotud probleeme tuli oma rahakoti arvel lahendada, oli seotud just veepaakidega. Oli võimalus juba 2a tagasi soodsalt hankida 3 tuliuut veepaaki ja pikemalt mõtlemata nad ära ka ostsin. 2 paaki planeerisin eesruumi ja ühe lava alla. Siis oleks üle poole tonni saanud vett kaasa võtta, sest paagid on d500mm läbimõõduga. Lasin lausa ühe paagi Tai’l lühemaks keevitada, et ta leiliruumi ära mahuks ja jätsin nad ootele.
Esimese ajana hakkas häirima mõte, et paagid olid mustast rauast. Sitta sest korrosioonist – raud on paks ja 10a ikka kestab, aga see va rooste määrib ju vee ära.
Ja seestpoolt neid vaate ju ei värvi ega haljaks nühi. Kuigi kaalusin isegi Zinga nimelist värvi – oleks purgitäie paaki valanud ja seda natuke ringi veeretanud, aga kuna paagid oli kunagi ikkagi veega survestatud ja mitu aastat lahtiselt seisnud, siis müügiesindaja arvates poleks see õieti enam rauaga nakkunud. Aus müüja vähemalt. See värv on liiga kallis ka, et lihtsalt proovida.
Teiseks, kui hakkasin ikka arvuti taga jooniseid tegema, siis mitte kuidagi ei õnnestunud Ø500 läbimõõduga paakide normaalsel viisil istme alla mahutamine. Iste kippus kõrge nagu baaripukk tulema - ca 70cm.
Ohkasin ja otsustasin roostevabast terasest uued paagid kohe õigete mõõtudega teha lasta. Kusjuures info tegija kohta leidsin siitsamast foorumist – asus see töökoda mu oma kodust ainult umbes 500m kauguselt teispoolt raudteed.

Visari Metallitööd Oü. http://www.visarimetall.ee/. Vastab meilidele (mulle on see näiteks tähtis, mina eelistan oma asjad just sellistest kohtadest tellida) ja tegi töö kiiresti ära.
Pilt
Vanad paagid – tk D500 ja l=1400 (+ 1 lühemaks tehtud) mul nüüd lihtsalt üle. Vaatasin, et mahuvad täpselt Gaz 704 tüüpi haagisesse, saab vajadusel mingile masside pesemisüritusele lisavee käruga sappa panna.

Eriti piinlik on mul aga oma veetorude valikul üles näidatud ebapädevuse pärast. Kui ma neid venelaste saunasid vahtinud olen, siis absoluutselt kõige jubedam asi, mida oma leiliruumiga teha, on boileri külge hallikas-valget värvi paksu-seinalisest odavast PPR plastist veetorude aretamine. Aga seda viga ma ei teinud.

Pilt
Pilt

Mulle ja üldse paljudele toruvaldkonna tegijatele on väga meeldima hakanud nn teraspress-torud. Mõjuvad üheaegselt viisakalt ja retrolikult. Kõige ilusam oleks muidugi torud leiliruumis üldse maksimaalselt võimalikult palju seinte sisse ära peita, aga kuna autosauna seinad on ju kole õhukesed, siis see on keeruline ja tegelikult ka külmumisohtlik.

Pilt

Mistõttu ma paigaldasin torud võimalikult palju lava alla hämarusse ja nähtaval on nad ahju ümbruses. Eesruumis on torud istmete all.
Aga puusse lasin toru materjaliga. Hankisin miskipärast kõige levinuma tsingitud terastoru, mis on mõeldud tegelikult küttesüsteemidele. Sest see toru on ainult VÄLJASPOOLT tsingitud. Veetorudele on peaks võtma roostevabast terasest toru. On olemas ka vasetatud torud, mis tegelikult leiliruumi puitseinaga kõige paremini sobiksid.
Ega mul muud hullu tegelikult ei ole, kui need õhukesed torud roostetavad õige kähku läbi ja ma saan varsti lihtsalt õiged torud omale osta.

Pilt

Segisti otsa ma sõna otseses mõttes komistasin kogemata ehituspoes. Kuna ma sellist retrolikku joont natuke hoida püüan, siis ma lausa armusin sellesse segistisse ära. Ta oli klassikaliselt vanamoodsa disainiga, õiget värvi ja ei maksnud peaaegu midagi. Vähemalt segisti oli päris odav, duššikomplekt oli kallim kui segisti.

Pilt

Segisti on mõeldud selle rattakanduri külge kinnitada. Püsivalt muidugi ei saa hoida, enne sauna keerad paika ja pärast võtad maha. Ainult patentvõti on vajalik.
Segisti ja veevärk ühendatakse omavahel kahe vooliku ja kiirliitmike abil. Kui külma vee ühendusele kolmik vahele panna, siis saab saunaahju vee soojendamiseks kasutada ka tänavatrassi veega ning veepaagid süsteemist välja lülitada.
Pilt
Pilt

Veepumba leidsin osta.ee oksjonilt. Korvimees nimeline kasutaja, keda ma kahtlustan ka offroaderi olevat, neid aeg ajalt müüb seal. Tegelikult pakutakse selliseid tooteid massiliselt ka alibaba ja amazon jms nimelistes kohtades. Eks ta mingi hiinamaa kärakas ole, aga ei maksa üldse palju ja katsetuse tulemusena paistis oma lubatud parameetrid ära tagavat. S.t et segistis tuli vett piisavas koguses ja surve oli hullumeelne. Kas ajas ka kestab, vaat seda veel ei tea. Küllaltki lärmakas. Pumpa on mõistlik eraldi rõhureleega juhtida.

Pilt

Keerulisem oli selle plastikust imeasja toru külge ühendamine. Originaalühendused on mõeldud mingi peenemat sorti kanüüli jaoks. Selleks et päris veetorude külge saada, pidin leidma haruldasemat sorti üleminekuniplid M18x1.5 keermelt poole tollisele torukeermele (G1/’’). Õnneks Hüdroscand aitas välja.
Pumbasõlme juures ei hakanud palju vaeva nägema ja kasutasin survevoolikuid. Lihtsam ehitada ja kannatab rappumist paremini.

Pilt

Pumpasid on kasutusel 2 tk, kuna eelarvestamine näitas, et odavam oli teine pump osta, kui kaks veepaaki omavahel torudega ühendada. Ja rikke tekkimisel (hiina ime ikkagi) väljaspool tsivilisatsiooni saab ühe pumba suhteliselt lihtsalt teisega asendada.

Elekter

Elektrilahendus on hetkel väga lihtsake. Peale pikki kõhklusi otsustasin kuudile omaette autost sõltumatu elektrisüsteemi rajada. Kuudi kõhul all on akude tarvis vineerist küllaltki suur kast. Kast toetub kunagistele kütusepaagi kanduritele ja pidi kunagi lisaks kahele akule ka mahutama suhteliselt suure vee pumba ja hüdrofori. Kuna ma need toredad 12V pumbad leidsin, mis tarbivad 20W võimsust, siis ma viskasin selle suure 230V pumbajuraka sealt üldse välja.
Elektritarbijaid on hetkel vähe – 4 lampi eesruumis; 1 lamp leiliruumis; 1 LED peasissepääsu juures; veepumbad ja kunagi tuleb ka mingi autoraadio kahe kõlariga. Nende 9 asja tarvis on siis ette nähtud 1 vana 100Ah aku, mis paikneb seal eelmainitud kastis.
Kasti luugi külge ostsin matkaautodele mõeldud elektrisisendi pesa ja spetsiaalse ühendusjuhtme-ülemineku.

Pilt
Pilt

Vastikud kallid asjad, aga kui ei raatsi osta, siis võtke kätte üks kahe isase pistikuga elektrijuhe, pistik üks ots seinakontakti ja kõndige selle teise pistikuga (aga see on ju pinge all nüüd) läbi kastemärja rohu paari põõsa vahelt ja aia alt läbi - noh et kusagil majast oma sauna vool viia. Ostate vabatahtlikult ohutumad tooted.

Pilt

Sisendpesa on omakorda ühendatud kastis seespool paikneva tavalise niiskuskindlama seinakontaktiga, kuhu saab ühe odavamat sorti „targa” akulaadija pista, mis akut laeb.
Akukambrist kuuti suundub kaks kaablit. Üks toob kuudis olevasse kontakti 230V, teine on 12V ja läheb kapis olevasse kaitsmepessa, kus siis saunaseadmetesse vool laiali hargneb.
Ja kuna ma olen torumees, siis ma elektriasjadest pilti ei tee, et pool-kolleegidel elektrikel liiga lõbus ei oleks.

Aga need retrostiilis pistikud ja lülitid, mis Al’le meeldisid, ma leidsin Espakust. Olin seal nukralt seal stendilile välja pandud nn „retro” stiilis asjade hindu vaadanud ja kurvalt ohanud (28...40Eur jubin), kui täiesti kogemata leidsin vastasriiulist just need ülimalt sobivad asjad hinnaga umbes 1,5 Eur/tk. Lahkusin poest täis ülimat rahuolu.
Viimati muutis Kjen, L Jaan 22, 2022 5:16 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
puhvel
I live off from the mud
Postitusi: 2194
Liitunud: E Apr 16, 2012 7:34 pm

Re: Zillu

Postitus Postitas puhvel »

Jääb mulje, et teenid leiba torutööde jooniste, projektide tegemisega.
Sellega seoses jääb arusaamatuks, et kuidas nii puusse panid roostetavad torud sebides :)
Teine jutt see kas torud seina sisse või seina peale.
Aastaid tagasi Eestis maju ehitades oli moodne kõik torud seinte sisse toppida, nii tegingi.
Nüüd põdramaal näen, et kõik torud pannakse seinte peale.
Ise arvan põhjuse lihtsa olema.
Pole ju kunagi välistatud, et mingi liitmik hakkab lekkima.
Seina sees olevate torude puhul peab siis seina lõhkuma hakkama, pluss kahjustused niiskusest seina sees.
Visuaalselt muidugi kena kui torusid ei näe aga alati on agad :)

PS täisvasest torud peaks kõikse paremad olema pakun.

Aga edu selle kärakaga majandamisel.
XC 70
Kasutaja avatar
MetsaVikat
Rock Crawler
Postitusi: 872
Liitunud: P Nov 23, 2008 4:23 pm
Asukoht: Hiiumaa

Re: Zillu

Postitus Postitas MetsaVikat »

Kindel pole, aga teatud tempil hakkab tsink välja andma ka kahjulikke ühendeid, nagu näiteks ei soovitata õhkütte torudeks kasutada neid tavalisi venttorusid jne.
Selle põrdanda, seina jutu kohta meenus, et töö juures(ehituse peal töötan) keerasid kamraadid põranda laage paika pannes kaks kipsikruvi läbi alupeks toru. Välja tuli probleem 3a pärast, siis kui kruvi oli ära roostetanud ja lekkima hakkas.

Muidu äge ettevõtmine ja hea lugemine (Y)

Terv.
Villu
Tel: 53-36-59-98
https://www.facebook.com/1uazfe/
Kasutaja avatar
Kjen
Der Sponsor
Postitusi: 539
Liitunud: N Jaan 11, 2007 3:14 am
Asukoht: Tallinn

Re: Zillu

Postitus Postitas Kjen »

1) Keegi ei ole eksimatu. Ja mina tekitan alailma igast jama. Aga kõik ei taha seda lihtsalt tunnistada.
Eestlastele ongi kõige lihtsam tuju heaks teha, kui kirjeldad oma ebaõnnestumisi.

2) Liitmike osas on Sul kahtluste osas õigus. Turul on igast Hiina jama saada ja hinnavõitluses on kvaliteet ka paljudel mainekatel tootjatel alla läinud.
Kunagi oli selline toruühendus äärmiselt usaldusväärne. Väidetavalt pidi liide aja jooksul aina tugevamaks muutuma.
Tehti tooteuuendus ja ... palju rahulolematust.
Pilt

Hea kruvi kestab veetorus tõesti mitu kuud, enne kui leke nähtavaks muutub.
Ja betoonimehed kannavad vahel vahel uiske jalas, kuidagi nad kohe oskavad põrandakütte kontuure katki teha.

3) vasktorudega on selline aga, et joogiveele sellises torus üle 3 päeva seismine ei pidanud hea olema. Mitte-head lisandid kogunevad vette .
Ilmselt kõige kallimat sorti torud ka. Ja veekindla ühenduse saamiseks pead liited jootma. Puitseina ääres on seda sant teha.
pritsimees00
Fitting 38"
Postitusi: 202
Liitunud: N Juun 19, 2014 9:27 pm

Re: Zillu

Postitus Postitas pritsimees00 »

Enda kohemusest ütleks küll et wirsbo ühendus väga hea. Kodus mingi osa wirsboga tublisti üle 10. a. ja ei miskit jama. Toona juba soovitati lasta fööniga igaks juhuks üle. Seda ma ka tegin ja 100% rahulolu.
Tegelt ei maksa liialt ka üle mõtelda.
pritsimees00
Fitting 38"
Postitusi: 202
Liitunud: N Juun 19, 2014 9:27 pm

Re: Zillu

Postitus Postitas pritsimees00 »

1999 sai majas esimesed wirsbo ühendused tehtud. Viimased umbes 4. a. tagasi . Pole ükski neist lekkima hakanud. Viimased liited veel ilma föönita.
AsTroSS
Fitting 44"
Postitusi: 491
Liitunud: L Mai 16, 2009 10:01 pm
Asukoht: linna lähedal maal

Re: Zillu

Postitus Postitas AsTroSS »

Kas tänapäeval neid Wirsbo ühendusi kuskilt osta ka saab?

Mul on maja torustikus vaja muudatusi teha
Dodge Ram T25
Dodge Ram T35

Kui suureks saan ,siis ostan KRAZ 255B ......
Kasutaja avatar
Kjen
Der Sponsor
Postitusi: 539
Liitunud: N Jaan 11, 2007 3:14 am
Asukoht: Tallinn

Re: Zillu

Postitus Postitas Kjen »

pritsimees00 kirjutas:1999 sai majas esimesed wirsbo ühendused tehtud. Viimased umbes 4. a. tagasi . Pole ükski neist lekkima hakanud. Viimased liited veel ilma föönita.
Ma arvan, et Eestimaal on kümneid tuhandeid Uponor-Wirsbo süsteemide rahulolevaid kasutajaid. Enamus muidugi ei teagi, mis värk see sellenimeline on.
Rahulolematuid hakkas sekka tekkima miskipärast poolteist aastat tagasi. Kui müügile tuli niskene uuendatud rõngas.
Pilt

Nii et ära võta südamesse!
Kasutaja avatar
Kjen
Der Sponsor
Postitusi: 539
Liitunud: N Jaan 11, 2007 3:14 am
Asukoht: Tallinn

Re: Zillu

Postitus Postitas Kjen »

AsTroSS kirjutas:Kas tänapäeval neid Wirsbo ühendusi kuskilt osta ka saab?

Mul on maja torustikus vaja muudatusi teha
Näiteks FEB.
Näiteks Espak.
Näiteks Vennad Dahl.
Andrus Michelis
Rock Crawler
Postitusi: 771
Liitunud: K Mär 09, 2005 1:48 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Zillu

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Kuidas sa seda "ussipesa" külma eest kaitsed, kui masin parasjagu reservis seisab kusagil?
Andrus Michelis kõrvalistuja, roolikeeraja. Võistelda ei viitsi. Jahti ja porirallit saab niigi igal nädalavahetusel.
Kasutaja avatar
Kjen
Der Sponsor
Postitusi: 539
Liitunud: N Jaan 11, 2007 3:14 am
Asukoht: Tallinn

Re: Zillu

Postitus Postitas Kjen »

Peale sauna tuleb vesi välja lasta. Ma püüdsin kalded nii anda, et "kotikohti" sees ei oleks. Tuleb lisada ka kraan boileri ülemise ühenduse juurde. Piltidel nähtava lahenduse juures muuseas boiler jääbki vett täis, kuniks toru lahti ei ühenda.
Enne reservi jäämist igaks juhuks sõidab ninapidi mingi künka otsa.
Võimalik ka suruõhk külge ühendada tulevikus. Ootan kevadet, siis hakkan katsetama.
mosseomanik
Rookie
Postitusi: 2
Liitunud: L Juun 18, 2022 12:32 pm

Re: Zillu

Postitus Postitas mosseomanik »

Lugesin teema korduvalt läbi ja lõppeb kuidagi poolikult. Kuidas veevärk toimima hakkas? Kas aastate jooksul on tulnud ka teha ümberehitusi?
Kasutaja avatar
Kjen
Der Sponsor
Postitusi: 539
Liitunud: N Jaan 11, 2007 3:14 am
Asukoht: Tallinn

Re: Zillu

Postitus Postitas Kjen »

mosseomanik kirjutas:
L Juun 18, 2022 12:42 pm
Lugesin teema korduvalt läbi ja lõppeb kuidagi poolikult. Kuidas veevärk toimima hakkas? Kas aastate jooksul on tulnud ka teha ümberehitusi?
Kui hästi aus olla ,siis Zil on lihtsalt vedelenud mitu aastat ja pole teisega midagi rohkem juhtunud. Ei veevärki, ei veevärgita sauna.
Plaanid teine üldse turgu lükata.
Vasta

Mine “Ehitame autot e eputa tehtuga / Build threads and show offs”