Tig, milline masin ja kuidas keevitada?

Tõsisemad ja spetsiifilist laadi tehnilised arutelud erinevate tehniliste sõlmede üle 4x4 liikuri juures. Võta sõna kui tead millest räägid, lahmijad lendavad Idiot Cornerisse.

Moderaatorid: jr, Veiko, erik, Moderators

Kasutaja avatar
Taav
Mudder
Postitusi: 66
Liitunud: L Veebr 13, 2016 6:20 pm

Tig, milline masin ja kuidas keevitada?

Postitus Postitas Taav »

Tere!

Niisiis plaan soetada endale TIG keevitus. Mõtlesin endale välja ka paar parameetrit mille järgi midagi otsida. Märgin ära siis, et pole selliste seadmetega veel kokku puutunud, seega igasugune tänuväärt abi ja info on teretulnud!

*Eelkõige alumiiniumi keevitamiseks, seega peaks olema AC funktsiooniga kui olen õigesti asjadest aru saanud.
*3 faasiline
*Pulse funktsioon? Pole täpselt asjaga kursis kui väga see olemas olema peaks.
*Tootjafirma võiks midagi kobedamat olla, samuti pole seanud ette piiri, et seade peaks tutikas olema, võib olla ka kasutatud kui on juba profiriista moodi. Midagi siis ESABi, Kemppi, Lincolni, Milleri ridadest ehk kes teab paremini kui mina, oskab ka soovitada.

Häid kevadpühi kaasfoorumlased,
Taavi
Kasutaja avatar
Bytewize
Rock Crawler
Postitusi: 735
Liitunud: L Apr 09, 2011 1:54 pm
Asukoht: Harjumaa | Tel.5II8II4

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas Bytewize »

Siin hunnik tig keevitusi müügis, äkki saad hea hinnaga:https://psauction.se/item/search/sok=Tigsvets
Aitan vintsi, tõste ja muu tjuuninguga. Teen lihtsamaid freesimistöid, treimistöid ja pisemat automaatikat-koosteseadmeid.
Hüdrovintsiga-paadiankruga-täislukkudega chero-põka. Turistis tiim paadiankur.
Kasutaja avatar
MetsaVikat
Rock Crawler
Postitusi: 872
Liitunud: P Nov 23, 2008 4:23 pm
Asukoht: Hiiumaa

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas MetsaVikat »

Tere!

Julgen arvata, et pulse kõigil olemas. Mul lincolni oma, olen väga rahul. Eks tegelikult sa ise oled oma asjad paika pannud ju, hakka kb ja muudel kohtadel silma peal hoidma, või siis poodi uue järgi kui raha jätkub. Kindlasti inverter, aga uuemad ongi inverterid. Kui poest ostad, siis käpp vali selline, millel on saada varuosasid ka näiteks ebays/hiina. Mul kogemata sattus selline käpp, millel ainult binzeli enda varuosad mis suht kallid ning ooteaeg eestis ulmelised(epoes näitab 2 kuud).
See, et 3f, see hea mõte, kuigi alu keevitad harva üle 200A, 200A annab 1f ka välja. Aga alati on hea kui varu on, mine tea mis vaja keevitada on. Kui ampreid üle 250-e siis soovitavad vesijahutusega käppa, nii, et see ka juurde siis. Aga ilmselt ei pea ilmtingimata olema, lihtsalt kui keevitad järjest üle 200A siis võib käpp üles sulada.
Mingeid konkreetseid küsimusi, kirjuta PS-i või siia samma.

Ehk oli abiks.
Villu
Tel: 53-36-59-98
https://www.facebook.com/1uazfe/
Kasutaja avatar
Taav
Mudder
Postitusi: 66
Liitunud: L Veebr 13, 2016 6:20 pm

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas Taav »

Suured tänud asjalike vastuste ning soovituste eest! Eks tuleb aktiivselt otsida ja kui kuskil maal hätta jään, küsin veel. Igasugused kohad kus hea hinnaga selliseid aparaate saada võib on oodatud, siis tekib ehk hea võrdlusmoment.
MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas MustVälk »

Ma viimases kahes firmas kokku puutunud vaid froniusega.
Kui viimane piir on kakssada siis valuvelje keevitamiseks jääb lahjaks.

Üldjuhul kõlbab kuu mõistust on froniuse käpa ja kempi käpa otsi vahetada.
Sõelu keraamikat ja muud ka.

Ja praeguses firmas tehti mulle ka selgeks et tegelt oleks hea kui alu saaks dc+ panna.
Ehk siis polaarsus teist pidi keerata pidi olema paremini alumiiniumist sodi välja juhtimiseks kui see ac variant.
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
Kasutaja avatar
MetsaVikat
Rock Crawler
Postitusi: 872
Liitunud: P Nov 23, 2008 4:23 pm
Asukoht: Hiiumaa

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas MetsaVikat »

Viimane lause on huvitav, mitte ei vaidle vastu vaid pakub huvi. Kas gaas jääb argoon? Youtubes keevitavad küll sellega, aga siis kaitsegaasiks heelium. Kas viitsiksid seletada täpsemalt? Kas elektrood peab paremini vastu ka? Kui ac puhastus põhja panna, kipuvad ära sulama raisad.

Teine asi, valuvelje suhtes sul õigus, ja nagu ma enne ka ütlesin, alati võiks varu olla, aga võimalus on tõsta kuumust heeliumi näol, ise pole proovinud, aga pidi mahvi päris palju andma juurde. Heeliumi balloon lisaks argoonile, ja saab segada ise vajadusel kokku. Endal võimalus puudub seda katsetada, nii, et reaalne kogemus puudub.

Teema algatajale. Elektroodidest olen leidnud, et lilla(trimix, ehk siis kolme segu) on päris hea ning valge ka. Roheline, ehk siis puhas on rohkem trafo ning eriti puhaste tööde jaoks. Üldiselt, see peab kõige kehvemini vastu ja suht aegunud tüüp, aga osadele meeldib.

Terv. Villu
MustVälk kirjutas:Ma viimases kahes firmas kokku puutunud vaid froniusega.
Kui viimane piir on kakssada siis valuvelje keevitamiseks jääb lahjaks.

Üldjuhul kõlbab kuu mõistust on froniuse käpa ja kempi käpa otsi vahetada.
Sõelu keraamikat ja muud ka.

Ja praeguses firmas tehti mulle ka selgeks et tegelt oleks hea kui alu saaks dc+ panna.
Ehk siis polaarsus teist pidi keerata pidi olema paremini alumiiniumist sodi välja juhtimiseks kui see ac variant.
Villu
Tel: 53-36-59-98
https://www.facebook.com/1uazfe/
Kasutaja avatar
LauriJ
True Off Roader!
Postitusi: 1450
Liitunud: L Okt 02, 2010 10:55 pm
Asukoht: Tartu.

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas LauriJ »

MustVälk kirjutas: Ja praeguses firmas tehti mulle ka selgeks et tegelt oleks hea kui alu saaks dc+ panna.
Ehk siis polaarsus teist pidi keerata pidi olema paremini alumiiniumist sodi välja juhtimiseks kui see ac variant.
See lause hakkas mulle ka huvi pakkuma. Pole enne kellegilt sellist tehnikat kuulnud ja see läheb vähemalt lahku minu arusaamadega keevitusest. Samas ma pole ka keevitajaks õppinud, lihtsalt interneti vahendusel ennast harinud ja siis garaazis järgi proovinud.
AC ehk siis vahelduv vool. Elektronid nagu pendeldavad edasi tagasi. Kui keevituse puhul valid AC ikka aga vool pigem pendeldab DC+ poole ja toob mustust paremini pinnale. Kui aga panna keevitusaparaadi DC+ siis kogu keevitus vool on suunatud elektroodi poole ning elektrood sulab ära. Alumiinium tükk, mida keevitada soovid jääb külmaks ning isegi, kui saad keevitada siis õmblus ei jää sügav.

Aparaatidest niipalju, et muretsesime omale ka garaazi ühe Lincolni 315A AC/DC tig masina, vesijahutus, pedaal jne. Internetist lugedes siis tegelikult pole vaja mingi väga peene masinaga hulluks minna, kui nagunii hobikorras kasutad. Neid settinguid on seal niipalju, et mine lolliks. Põhiline, mida kasutad on ikkagi amprite muutmine, clean/penetrate - ehk vist Eesti keeles polaarsuse valimine (kas siis elektronid tungivad rohkem metalli või toovad mustust pinnale) ja pulse funktsioon. Ülejäänu läheb juba liiga peeneks teaduseks. Ma pole masinat veel üle 200A kasutanud. Sidurikoja sai selle vooluga igastahes kokku praetud, soojenemiseks läks veidi rohkem aega aga lõpuks ta kokku sai. Ülejäänud keevitamiste puhul on vool ikka 100-150A jäänud. Ma leian, et 200A masin hobikasutusse on piisav.
MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas MustVälk »

Egas ma olen ka tööjuures niipalju õppinud kui sealsed keevitajad oskavad õpetada.
Seda juttu tõestada ei saanud sest mu praegusel tigil ei saa seda niisama lihtsalt vahetada.
Saaks proovida ka suurema mig froniusega kui tigi käpp sinna panna, aga ülemused ei näe vaeva midagi uut ja aeglasemat leiutada. :D

Mis gaasiga seda veel teha seda ka ei tea. :)
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
Kasutaja avatar
LauriJ
True Off Roader!
Postitusi: 1450
Liitunud: L Okt 02, 2010 10:55 pm
Asukoht: Tartu.

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas LauriJ »

MustVälk kirjutas:Egas ma olen ka tööjuures niipalju õppinud kui sealsed keevitajad oskavad õpetada.
Seda juttu tõestada ei saanud sest mu praegusel tigil ei saa seda niisama lihtsalt vahetada.
Saaks proovida ka suurema mig froniusega kui tigi käpp sinna panna, aga ülemused ei näe vaeva midagi uut ja aeglasemat leiutada. :D

Mis gaasiga seda veel teha seda ka ei tea. :)
Siis sa pead veel õppima. Puhtalt DC+iga pole mõistlik keevitada.
MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas MustVälk »

LauriJ kirjutas:
MustVälk kirjutas:Egas ma olen ka tööjuures niipalju õppinud kui sealsed keevitajad oskavad õpetada.
Seda juttu tõestada ei saanud sest mu praegusel tigil ei saa seda niisama lihtsalt vahetada.
Saaks proovida ka suurema mig froniusega kui tigi käpp sinna panna, aga ülemused ei näe vaeva midagi uut ja aeglasemat leiutada. :D

Mis gaasiga seda veel teha seda ka ei tea. :)
Siis sa pead veel õppima. Puhtalt DC+iga pole mõistlik keevitada.
OK! :) Kena õppevideo selle seletuseks mida mul tegelt vaja oligi.
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
Kasutaja avatar
MetsaVikat
Rock Crawler
Postitusi: 872
Liitunud: P Nov 23, 2008 4:23 pm
Asukoht: Hiiumaa

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas MetsaVikat »

Siis võta kõik Lauri antud video kanal läbi. Ta räägib täpselt, erinevaid tehnikaid, viise, pm kõik mis sul vaja teada on, et alustada hästi TIG keevitamisega. Mina vaatasin tema ja mõni hea kanal on veel, kõik läbi ning sellest oli palju abi, youtube videod muidugi keevitajat inimesest ei tee, aga see on hea alustus koht.
Villu
Tel: 53-36-59-98
https://www.facebook.com/1uazfe/
MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas MustVälk »

Eks vist võib tõtt selles ka olla, et DC+ ei saa keevitada niimoodi.
Muidu saaks aparaadilt seda lülitada vabalt. ARC variant lubab seda lülitada küll. :D

Vaatasin videosid ja proovisin midagi nende järgi ka paremini teha.
Aga parim on ikka see mida koguaeg teinud olen.
Niisama AC peale ja muud asjad peale alguse ja lõpu voolu jätad rahule. :)
Siiani toimis küll, aga praeguses kohas vaja survepaake keevitada ja seal niisama kokku keevitamine ei ole piisav. :D

Muidugi seda tehakse meil hoopis migiga ja minul ei ole siiani olnud vajadust seda kasutada alumiiniumi juures. :)

Vaatasin et sealt rootsi lehelt viimane, ehk siis kemppi master 2800 oli mu esimene tig aparaadi kokkupuude üle 10 aasta tagasi. :D

Teema algatajale soovitan ka et võta mingi aparaat mille juppe eestis ka tavalistes keevitus tarvete poes müüa on.
Keraamikad, sõelad, tsangid ja elektroodid ning täite traadid.
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
Kasutaja avatar
LauriJ
True Off Roader!
Postitusi: 1450
Liitunud: L Okt 02, 2010 10:55 pm
Asukoht: Tartu.

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas LauriJ »

MustVälk kirjutas:Eks vist võib tõtt selles ka olla, et DC+ ei saa keevitada niimoodi.
Muidu saaks aparaadilt seda lülitada vabalt. ARC variant lubab seda lülitada küll. :D
Normaalsel aparaadil saab vabalt valida polaarsust (DC-, AC, DC+ ). Lihtsalt pead teadma, mida teed.
MustVälk kirjutas: Teema algatajale soovitan ka et võta mingi aparaat mille juppe eestis ka tavalistes keevitus tarvete poes müüa on.
Keraamikad, sõelad, tsangid ja elektroodid ning täite traadid.
Need kuluosad, mis sa etteloetlesid pole sõltuvuses keevitusest vaid põletist endast ja tegelikult on needki enamasti universaalsed.
Vaatasin videosid ja proovisin midagi nende järgi ka paremini teha.
Aga parim on ikka see mida koguaeg teinud olen.
:roll: Äkki siis teed ise õppevideo? Ma ei tahaks youtube-i järgi valesti ka õppida... :oops:
MustVälk
Fitting 38"
Postitusi: 254
Liitunud: K Sept 16, 2015 8:10 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas MustVälk »

Ok saan aru ja edaspidi olen vait. :D
Ehk siis minu jaoks parim hetkel see kuidas käsi juba ära harjunud.
Ei tee ühtki videot enda lolluste kohta. :D

Proovin ümber harjutada, aga aega võtab. :D
5816nelineli58 Rangelt soovituslik helistada kui üldse, siis peale 15!
Kasutaja avatar
MetsaVikat
Rock Crawler
Postitusi: 872
Liitunud: P Nov 23, 2008 4:23 pm
Asukoht: Hiiumaa

Re: Andke nõu TIGi soetamisel

Postitus Postitas MetsaVikat »

Harjutamise kohta meenus selline pilt, mis fb-s silma jäi kuskilt keevitajate lehel.

Pilt


Aga ei pea vait olema, eks hea kui keegi õpetab kõrvalt. Ise alustasin puhtalt youtube videode järgi, nii, et ma polnud isegi kõrvalt näinug TIG keevitamist. Nüüd kui mõni tuttav soovib proovida, saan kõrvalt õpetada ning nendel 90% tuleb keevitus välja(va nendel,kellel käsi eriti väriseb, siis suht keeruline).
Villu
Tel: 53-36-59-98
https://www.facebook.com/1uazfe/
Vasta

Mine “Modifikatsioonid edasijõudnutele”