Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Asjakohane info huvitavast tootest või vahendist, mida netiavarustest leidsite. Samuti aga kontaktid ja viited a'la treialile, keevitajale ja asjalikele töömeestele, kelle abi ka teistel siis lihtne leida oleks.

Moderaatorid: jr, boob, Landy, Moderators

Vasta
Kasutaja avatar
MetsaVikat
Rock Crawler
Postitusi: 869
Liitunud: P Nov 23, 2008 4:23 pm
Asukoht: Hiiumaa

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas MetsaVikat »

Täna vastati mulle, et kandevõimet passis pole võimalik vähendada, mis tegelikult on ühtepidi paras lollus. Aga noh, seadus on selline. Esitasin veel paar küsimust selle tegeliku massi jms. kohta, sest on inimesi kes väidavad, et tee peal võib tühja suurt haagist tõmmata ning tee peal olles on tegeliku mass mis loeb.

Terv. Villu
Villu
Tel: 53-36-59-98
https://www.facebook.com/1uazfe/
olli
Fitting 38"
Postitusi: 237
Liitunud: N Juul 07, 2011 11:59 pm

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas olli »

Kui autol on tehnilises passis määratud piduritega haagis kuni 1500kg, siis on lubatud selle auto järel vedada 2000kg täismassiga haagist, eeldusel et tegelik mass jääb alla 1500kg.
Teine asi on aga juhilubade vajalikkus. Nende määramisel (B, kood 96, või BE) lähtutakse täismassidest. Täismass on määratud tehase tüübikinnituse järgi ja seda niisama lihtsalt muuta ei saa. Vähendada on võimalik registrimassi, aga antud juhul see ei päästa, sest seaduse järgi läheb arvesse täismass.
Kasutaja avatar
MetsaVikat
Rock Crawler
Postitusi: 869
Liitunud: P Nov 23, 2008 4:23 pm
Asukoht: Hiiumaa

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas MetsaVikat »

Load siis täismassi(registrimassi) järgi ja tee peal tegelik mass, ehk siis kui BE olemas siis võid sõita 3500kg haagisega tühjalt, või koormatult kuni auto tehniline pass lubab. Sain vist õigesti aru...
Ning kui mul BE on, siis võin vedada 2t haagist auto järgi millel lubatud 1.6t juhul kui ma ei ületa tegelikku massi tee peal olles? On vist nii siis?

Terv. Villu
Villu
Tel: 53-36-59-98
https://www.facebook.com/1uazfe/
Kasutaja avatar
enx
True Off Roader!
Postitusi: 1171
Liitunud: K Veebr 20, 2008 7:01 pm
Asukoht: Saaremaa

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas enx »

Ning kui mul BE on, siis võin vedada 2t haagist auto järgi millel lubatud 1.6t juhul kui ma ei ületa tegelikku massi tee peal olles? On vist nii siis?

Terv. Villu[/quote]

Täpselt nii!
Sämmy Offroad Team
v6sa
I live off from the mud
Postitusi: 2429
Liitunud: R Aug 19, 2005 4:31 pm
Asukoht: Harjumaa lõunapiir

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas v6sa »

enx kirjutas: ...
B kategooria küll kuni 3500kg, aga haagis mis ületab 750kg nõuab E kategooriat enivei.
Ei nõua tingimata. B katiga võid vedada 3500 kg miinus veduki täismass= 1xxx kg täismassiga O2 kategooria haagist. Selleks need "polutorkad" ongi, et suuremate sõiduautodega kobedamaid koormaid vedada. Päris Maasturite pea kolmetonnine täismass niikuinii ei luba mingitki mõistlikku haagisemassi olma E-kategooria lubadeta.

Ja autode, eriti maasturite, vedamise kontekstis E-katita tõesti ei saa.
Viimati muutis v6sa, L Sept 09, 2017 10:34 am, muudetud 3 korda kokku.
Krusa, Potsu, Krooks, GLK, Frontu ja hübriidruss veavad enamasti kõigi ratastega. Üldiselt olen rahul...
v6sa
I live off from the mud
Postitusi: 2429
Liitunud: R Aug 19, 2005 4:31 pm
Asukoht: Harjumaa lõunapiir

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas v6sa »

helar kirjutas:... Seega kui veduri nt reg massiga 3000 kg ja haagise reg 750 kg massiga on sul b kat 250 kg lõhki juba.
...
Kehtib ainult O2 haagise korral. Kui kerghaagis (O1, enamasti piduriteta), siis seda tohib B kategooria lubadega vedada iga Bkategooria sõidukiga, sõltumata rongi täismassist. Kui on O2 (ehk üle 750 kg, alati piduritega), siis selle puhul rakendub too 3500 kg autorongi regmasside piir.

Lihtne ju meelde jätta: juhtimisõigus käib täismasside/regmasside alusel (sõltuvalt tehnilise passi vanusest), koorma ladumine käib tegelike masside alusel. Kusjuures tegeliku massi peavad kordnikud tuvastama kas koorma dokumentatsiooni või kaalumise alusel, lihtsalt arvamusest ei piisa. Või vähemalt ei tasuks lasta seda kiirmenetluse korras protokolli kirjutada.
Krusa, Potsu, Krooks, GLK, Frontu ja hübriidruss veavad enamasti kõigi ratastega. Üldiselt olen rahul...
Kasutaja avatar
MetsaVikat
Rock Crawler
Postitusi: 869
Liitunud: P Nov 23, 2008 4:23 pm
Asukoht: Hiiumaa

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas MetsaVikat »

Härra v6sal õigus ning ise jõudsin ka selleni lõpuks, load täismasside järgi, sõidad tegeliku massi järgi. Mina lahendan hetkel oma probleemi B96 tegemisega, mis peaks andma mulle loa vedada 2t haagist, ning auto seab haagise kaalu piiranguks liikluses 1600kg.

Terv. Villu
Villu
Tel: 53-36-59-98
https://www.facebook.com/1uazfe/
Viin
Off Roader Wannabe
Postitusi: 30
Liitunud: K Apr 12, 2017 9:58 pm

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas Viin »

Landy kirjutas:Uus ja parandatud vesrsioon
------------------
Muudatuettepanek Majandus-Ja kommuniktsioonimisteeriumile ning Riigikogu majanduskomisjonile.

Teeme ettepaneku kehtiva Liikluseaduse muutmisek järgmiselt.

Lõike 3 sõnastuses muuta registrimass tegelikuks massiks

2. jagu Mootorsõiduki juhtimisõigus
§ 93. Mootorsõidukite kategooriad

(1) Mootorsõidukid ja autorongid jagunevad vastavalt juhtimisõigusele põhikategooriatesse ja alamkategooriatesse.

(2) Mootorsõidukite, autorongide ja masinrongide põhikategooriad on järgmised:
...
3) B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millel peale juhikoha ei ole rohkem kui kaheksa istekohta; sama auto koos kerghaagisega; sama auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi tegelik mass ei ületa 3500 kilogrammi; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi tegelik mass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;
[RT I, 31.12.2010, 3 - jõust. 01.07.2011]


Seletuskiri muudtusettepanekule.

Käesolev muudatus peaks kaotama olukorra, kus tühja või vähekoormatud O2 haagise vedamine on seadusevastane nii B kategoorija juhiloa kui ka uue liiklusedusega võimaldatud kood 96 juhtimisõiguse alusel.

Enamusel maasturitel, kaubikutel ning väikeveokitel ja paljudel mahtuniversaalidel on täismass vahemikus 2400-3500 kg ja neile suurema kandevõimega haagise (enamasti on nende registrimass vahemikus 1500-2000 kg) järgihaakimisel on praeguse sõnastuse järgi (arvestatakse täismasse) tegemist BE kategooria juhtimisõigust vajava autorongiga. Samal ajal võib autorongi tegelik mass jääda tunduvalt alla 3500 kg piiri. Praegune sõnastus loob olukorra, kus 500 kilogrammist enama koorma korral (see on maksimaalne lubatud koorem kerghaagisele) transportimisel rikutakse tihti seadust koormates neid üle või juhiytakse lubatust suurema täismasside summaga, kuid alla 3500 kg jääva tegeliku massiga autorongi.

Tihti on peredes/ettevõtetes mitu autot ning täismasside sumana haaksse lubatud lubatud haagiste registrimasside erinevus väga suur. Piduritega haagise kasutamine peaks olema ka liikluse seisukohast ohutum, eriti võrreldes ülekoormatud kerghaagistega.
Palun korrigeerida/kustutada/asendada (selles ja sellele järgnevas postituses) punasega märgitud viidatud daatum. Sellise tekstiga pole seadus jõustunud.
v6sa
I live off from the mud
Postitusi: 2429
Liitunud: R Aug 19, 2005 4:31 pm
Asukoht: Harjumaa lõunapiir

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas v6sa »

Oda, mida peab kustutama?

Viidatud tekst pärineb ju ajast, kui LS muudatusettepanekuid küsiti. Meie muudatusettepanekule kusti kõrge kaarega, nagu praeguses seaduses kirjas on:
§ 93. Mootorsõidukite kategooriad
(1) Mootorsõidukid ja autorongid jagunevad vastavalt juhtimisõigusele põhikategooriatesse ja alamkategooriatesse.

(2) Mootorsõidukite, autorongide ja masinrongide põhikategooriad on järgmised:
...
3) B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja mis on kavandatud ja valmistatud vedama lisaks juhile veel kuni kaheksat sõitjat; sama auto koos kerghaagisega; sama auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi lubatud täismass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;
[RT I, 28.02.2015, 1 - jõust. 01.05.2015]
Krusa, Potsu, Krooks, GLK, Frontu ja hübriidruss veavad enamasti kõigi ratastega. Üldiselt olen rahul...
Viin
Off Roader Wannabe
Postitusi: 30
Liitunud: K Apr 12, 2017 9:58 pm

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas Viin »

v6sa kirjutas:Oda, mida peab kustutama?

Viidatud tekst pärineb ju ajast, kui LS muudatusettepanekuid küsiti. Meie muudatusettepanekule kusti kõrge kaarega, nagu praeguses seaduses kirjas on:
§ 93. Mootorsõidukite kategooriad
(1) Mootorsõidukid ja autorongid jagunevad vastavalt juhtimisõigusele põhikategooriatesse ja alamkategooriatesse.

(2) Mootorsõidukite, autorongide ja masinrongide põhikategooriad on järgmised:
...
3) B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja mis on kavandatud ja valmistatud vedama lisaks juhile veel kuni kaheksat sõitjat; sama auto koos kerghaagisega; sama auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi lubatud täismass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;
[RT I, 28.02.2015, 1 - jõust. 01.05.2015]
Inimene, kes tervet teemat läbi ei loe või guugeldades satub Landy postitusele (Aug 08, 2012) jääb mulje, et jutt on jõustunud seadusest. Segaduste vältimiseks võiks jõustumise kuupäevad muuta ,,xxx" või kustutada (märgitud mu postituses punaselt).
al
True Off Roader!
Postitusi: 1126
Liitunud: T Apr 22, 2003 11:47 am
Asukoht: Elva

Re: B-kategooriaga haagise vedamine

Postitus Postitas al »

heiki76 kirjutas: ...
Soovisin teha Haapsalu ARK-s seda eksamit. Tasusin kõik vajalikud maksud, küsisin veel üle, kas üle tee renditav autoveo treila eksamiks sobib ja panin aja kinni.
Eksamipäeval hakkasin asja igaks juhuks üle täpsustama ja tuli välja et eksamineerija võtab tehnilised passid laua peale ja liidab reg. massid kokku. Ehk seda 2800kg täismassiga treilat selleks eksamiks kuidagi kasutada ei saa. Helitsasin läbi veel ka Tallinna kärurendi firmad ja sellist käru mis ületaks kerghaagise massi ja mahuks sõiduauto taha ületamata autorongi massi 4250kg mina selle 2 tunniga leida ei suutnud.
Peaks vist Tartusse minema eksamit tegema :D , kuigi haagist otsides tekkis selline tunne, et milleks neid lube üldse vaja võiks minna, kui sellist haagist väga kuskilt võtta polegi. Minul töö tõttu vahest tõstukit vaja vedada ja väiksemad sinna raamidesse mahuvad, kuid tihtilugu vaja ikka auto taha treila peale panna ja selleks need load enam ei kõlba.
Läbikäidud tee (2015 vms).
Audi A6 võib vedada kuni 1600+ haagist tegeliku kaaluga.
Cramost sai tavaline piduritega kaheteljeline tühjalt külge ja ARK-i. (muidu reg. mass oli alla 2000kg)
Eksamineerija hakkas sama joru ajama, haagis liiga raske jms. Paber ette, täismasside summa oli alla 4250kg, tegelikku kaalu ei ületanud, pisut veel pipardas, aga tehtud sai.
saarlane87
Mudder
Postitusi: 65
Liitunud: T Jaan 08, 2019 9:21 am
Asukoht: Tallinn

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas saarlane87 »

Küsimus selle kood 96 kohta. Auto täismass on 2520kg, kui ma nüüd teeksin endale 96 lisaeksami, siis kas tulevikus pean ma pingsalt jälgima haagiste täismasse, et need jääks max 1730kg piiridesse või võin ka ringi kärutada raskematega, vaadates ainult seda, et auto täismassi ja haagise hetkemassi summa jääks alla 4250kg?
Kasutaja avatar
Landy
Typo Master 2.1
Postitusi: 17299
Liitunud: L Veebr 22, 2003 4:07 pm
Asukoht: Tallinn, 5 minuti kaugusel offroadist.
Kontakt:

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas Landy »

saarlane87 kirjutas:
P Juul 04, 2021 10:39 pm
Küsimus selle kood 96 kohta. Auto täismass on 2520kg, kui ma nüüd teeksin endale 96 lisaeksami, siis kas tulevikus pean ma pingsalt jälgima haagiste täismasse, et need jääks max 1730kg piiridesse või võin ka ringi kärutada raskematega, vaadates ainult seda, et auto täismassi ja haagise hetkemassi summa jääks alla 4250kg?
Autorongi täismass, millesse kuulub O2 haagis ei tohi ületada 4250kg ja haagise täismass ei tohi olla surem, kui konkretsele vedukile on lubatud.
Samas, kui sul 3500kg veduk võid sa oma B-katiga iga kell vedada 750 kg kerghhaagist e. moodustafa ka 4250kg autorongi.
-----------------------------------------------------------------
Lets talk about LAND ROVER's
Kristjan Vaarmann (+372)5010599 kristjan.vaarmann@landroverclub.ee
Land Rover'iga nakatatud aastast 1996, off-road spordis aastast 2003!
MTÜ Eesti Land Roveri Klubi
v6sa
I live off from the mud
Postitusi: 2429
Liitunud: R Aug 19, 2005 4:31 pm
Asukoht: Harjumaa lõunapiir

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas v6sa »

saarlane87 kirjutas:
P Juul 04, 2021 10:39 pm
Küsimus selle kood 96 kohta. Auto täismass on 2520kg, kui ma nüüd teeksin endale 96 lisaeksami, siis kas tulevikus pean ma pingsalt jälgima haagiste täismasse, et need jääks max 1730kg piiridesse ...
Jah, pead endiselt aritmeetikat tegema.

Vaid BE päästab sellest (või CE või DE).
Krusa, Potsu, Krooks, GLK, Frontu ja hübriidruss veavad enamasti kõigi ratastega. Üldiselt olen rahul...
MrMägilane
Got ARB and Nitrous?
Postitusi: 134
Liitunud: N Aug 27, 2020 12:09 pm

Re: Eeskirjad ja nõuded haagiste kasutamisel

Postitus Postitas MrMägilane »

Landy kirjutas:
E Juul 05, 2021 1:17 am
saarlane87 kirjutas:
P Juul 04, 2021 10:39 pm
haagise täismass ei tohi olla surem, kui konkretsele vedukile on lubatud.
Kas keegi võiks selle väite lõplikult paika kommenteerida? Mina olen lähtunud siiani seaduse mõistest "tegelik mass", mitte "registrimass". Ehk kui mu E39 lubab sappa võtta paberis 2000kg järelhaagist, siis niipalju kui mina seadust tõlgendanud olen, siis võin ma järgi haakida ka 3t registrimassiga haagise, mis on osaliselt koormatud ja tegelik mass on 2t? Ma mingi aeg hakkasin ka seda lollakat 96't juure tegema, maksin lõivu ja autorendi ära ja kohapeal tuli välja, et 6t registrimassiga autorongiga ma seda teha ei saa, hoolimata sellest et haagis oli reaalselt tühi. Siis uurisin ja puurisin liiklusseadust, leidsin selle kohta seletuse et haakimistega on olulised tegelikud massid ja nõudsin lõivu tagasi, sain ka. Jätsin selle küll sinnapaika, kuna nüüd Jeep ka ja pean E teed minema niikuinii, 96 ei anna mulle reaalselt midagi nüüd.
"Pole asja, mida ei saaks parandada"- kadunud vanaisa Evald. Lõpuks leidsid nad ta ikkagi üles.
Jeep Grand Cherokee Overland 2003 2,7crd 120kw
BMW 530D 2002 Touring 3.0d 142kw
Vasta

Mine “Sisukad”